İlköğretim okullarında fen bilgisi öğretiminin etkililiği
Effectiveness of science instruction in elementary schools
  1. Tez No: 362951
  2. Yazar: DEMET SEVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Günümüz bilgi toplumu ve sürekli değişim içinde bulunan dünya, yenilikleri gelişmeyi kavrayan, araştırarak gereksinme duyduğu bilgiye ulaşan ve anlamlandıran yönlendirilmeyi ve biçimlendirilmeyi sorgusuz kabul etmeyen ve hem bireysel her de toplumsal gelişimini sağlayan bireyler gerektirmektedir. Bu niteliklere sahip bireylerin yetiştirilmesi, eğitim yaşamları süresince fen okur-yazarı olabilmeleri için verilecek çabalarla büyük ölçüde sağlanabilir. Yeni kuşakların çağdaş dünyaya uyumlu bireyler olmaları, fen okur-yazarı olabilmeleri ile ilişkilidir. Bireylerin, fen okur-yazarı olmalarında da ilköğretim okullarında yürütülen Fen Bilgisi derslerinin büyük payı vardır. Bu araştırmanın amacı, ilköğretim okullarının ikinci basamağında yürütülmekte olan fen bilgisi öğretiminin ne ölçüde etkili bir biçimde gerçekleştirildiğini belirlemektir. Araştırmanın çalışma evreni, eğitim fakültelerinde İlköğretim Fen Bilgisi Öğretmenliği Programı uygulanan üniversitelerin bulunduğu illerde 2005-2006 öğretim yılının ilk yarısında ilköğretim okullarının ikinci basamağında gerçekleştirilen Fen Bilgisi dersleri ve onları yürüten Fen Bilgisi dersi öğretmenleridir. Araştırmanın örneklemini ise, üniversitelerinde İlköğretim Fen Bilgisi Öğretmenliği Programı uygulanan iller arasından rastlantı yoluyla seçilen Konya, İzmit, Eskişehir ve Ankara illerindeki 33 ilköğretim okulunun ikinci basamağında gerçekleştirilen Fen Bilgisi dersleri ve onları yürüten Fen Bilgisi dersi öğretmenleri oluşturmaktadır. Tarama modelindeki bu araştırmanın verileri, özel olarak bu araştırma için geliştirilmiş“İlköğretim Okullarında Fen Bilgisi Öğretiminin Etkililiğini Belirleme Anketi”aracılığıyla toplanmıştır. Anket, gözlem yapan öğretmen adaylarının kişisel özellikleri, gözlem yaptıkları sınıf ve fen bilgisi öğretmeniyle ilgili bilgileri toplamaya dönük 8, etkili fen öğretiminin“Planlama ve Hazırlık”,“Öğrenme Ortamı”,“Öğretim Yöntem, Araç ve Gereçleri”,“Sınıf Yönetimi ve İletişim”ve“Değerlendirme”boyutlarını sorgulayan 99 önermeyi kapsamaktadır. Araştırmada elde edilen verilerin sayı ve yüzdelikleri ile aritmetik ortalamaları belirlenmiş, verilerin yorumlanmasında bu değerlerden yararlanılmıştır Verilerin çözümlenmesinde SPSS 10.00 (Statistical Package for the Social Sciences) bilgisayar paket programı kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, etkili fen bilgisi öğretimi öncesinde yapılması öngörülen“planlama ve hazırlık”çalışmaları kapsamında, açık ve anlaşılır ders planı hazırlamanın, içeriği basitten karmaşığa, kolaydan zora doğru yapılandırmanın ve içeriği öğrencilerin önbilgilerini göz önüne alarak düzenlemenin çoğu zaman gerçekleştirildiği anlaşılmıştır.Bu bulgulara dayalı olarak, ilköğretim okullarının ikinci basamağında yürütülmekte olan Fen Bilgisi dersi öğretiminin, etkili fen öğretimi için belirlenen bileşenler ele alındığında etkili biçimde ve düzeyde gerçekleştirilmediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays information society and steadily changing world require individuals comprehending innovations and improvements, getting reforming needed information, accepting being directed without questioning. Training individuals equipped with the qualities will extensively be possible by making them science literate during their educational life. Therefore, science lessons in elementary schools become important. Living in harmony with modern world is related with being science literate and, in being science literate science lessons play a prominent part. In this study, it is aimed at identifying how effective science instruction is carried out in elementary schools. The study was conducted with observations of 122 teacher candidates' studying in undergraduate program Elementary Science Teacher and taking“School Experience II”lecture in the universities of Konya, İzmit, Ankara and, Eskişehir. The data of the study were collected in te first semester 2005-2006 academic school year instruction year's first semester by using the survey named“Identification survey of science instruction efficaciousness in elementary schools”developed especially for this study. Survey includes 8 questions related with observer teacher candidates' personal information, observed classrooms and, science teachers. Also it contains 99 questions related with effective science instruction's dimensions such as“Planning and Preparing”,“Learning Environment”,“Teaching Methods and Materials”,“Classroom Management and Communication”and,“Evaluation”. In the process of data that were gathered in the research, number, percentage distribution and, arithmetic mean is used as the statistical technique and the analysis is achieved via the SPSS 10.00 (Statistical Package for the Social Sciences) package computer program. The results of the study showed that within planning and preparing activities, preparing clear and, understandable lesson plan, constructing content from easy to difficult and, simple to complex, arranging content depending on students' pre-knowledge is done generally. On the other hand, selecting activities which are made students active, testing activities before teaching process and, taking security precautions is done rarely. When learning environment is considered, it is found out that expected arrangements about learning environments are done sometimes. When teaching methods and materials which are used in elementary schools are discussed, directing students to take notes, representing subjects from easy to difficult and, simple to complex, emphasizing important points, admitting students saying their own ideas and, using questioning technique is done generally. However, using visual and, aural materials, profiting from technologic materials, taking security precautions related with the activities and, explaining them to the students, using graphical organizers, discussion method and, brain storming technique is done rarely. In addition, individual projects, mnemonic strategies, cooperative learning method and, educational games technique is never used. In science classes, when classroom management and communication behaviours are considered it is seen that they are fulfilled sometimes. Finally, in science instruction in elementary schools, as an evaluation activities essay tests are used and, results of the evaluation activities is recorded generally. On the other hand, using true-false questions, evaluating students both with individual and group activities is done rarely. In addition, making students prepare portfolios and, make individual and group activities, giving feedbacks to them is never done. As a result, considering five components of effective science instruction it can be said that in elementary schools, science instruction is not carried out effectively.