Van ilinde bulunan enteritli köpeklerde canine coronavirus ve canine parvovirus insidansının serolojik olarak araştırılması
Serological investigation of canine coronavirus and canine parvovirus in dogs with enteritis in Van province
  1. Tez No: 755060
  2. Yazar: FERHAT ÜRGEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP AKGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
İshal köpeklerde oldukça önemli bir klinik semptomdur. İshalin etiyolojisinde viral, bakteriyel, paraziter ve beslenme yer almaktadır. Tüm dünyada yer alan köpek popülasyonlarında yüksek morbidite ve mortaliteye sahip bulaşma olasılığı oldukça fazla olan Canine parvovirus ve Canine coronavirus enfeksiyonları kısa bir süre içinde hızlı ölümle karakterize olabilmektedir. Çalışmamızda Van bölgesindeki ishalli köpeklerde Canine parvovirus ve Canine coronavirusun serolojik olarak araştırılması amaçlanmıştır. Bu çalışmanın hayvan materyalini Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Hayvan Hastanesi Klinikleri ve Van Büyükşehir Belediyesi Hayvan Barınağı'na getirilen ve sokak hayvanlarından ishal teşhisi konulmuş 0-3 yaş aralığındaki farklı ırk ve cinsiyetlere sahip 90 adet köpek oluşturdu. İshal varlığı tespit edilen köpeklerden kan serumu için antikoagulansız tüplere ELISA testi amacıyla kan örnekleri alındı. Çalışmaya alınan köpeklerin klinik muayene bulguları kaydedildi. Muayeneleri yapılan köpeklerde beden ısısı, ishal rengi, kusma ve dehidrasyon gibi bazı bulgulara ait veriler şu şekildedir. 90 hayvanın 28 tanesinde kusma görülürken, 62 tanesinde görülmemiştir. Dehidrasyon tablosuna baktığımızda 66 tanesinde hafif şiddette, 14 tanesinde orta ve 10 tanesinde şiddetli derecede dehidrasyon görülmüştür. Yapılan ELISA test sonucunda 90 adet köpeğe ait kan serum örnekleri Canine parvovirus ve Canine coronavirus antikor varlığı yönünden değerlendirildi. Sonuç olarak 90 adet köpeğin 73 tanesinde negatif sonuç elde edilirken 4 tanesinde Canine ve Parvovirus yönünden pozitif, 7 tanesinde ise Canine coronavirus yönünden pozitif ve 6 tanesinde ise hem Canine coronavirus hem de Canine parvovirus yönünden pozitif olduğu tespit edildi. Bu çalışmanın sonucunda elde edilen veriler doğrultusunda Van bölgesinde Canine coronavirus ve parvovirus insidansının düşük olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca çalışmamızın sonucunda Van bölgesinde bulunan ishalli köpeklerde Canine parvovirus ve Canine coronavirusun miks formda olabileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Diarrhea is a very important clinical symptom in dogs. The etiology of diarrhea includes viral, bacterial, parasitic and nutrition. Canine parvovirus and Canine coronavirus infections, which are highly contagious with high morbidity and mortality in dog populations all over the world, can be characterized by rapid death in a short time. In our study, it was aimed to serologically investigate Canine parvovirus and Canine coronavirus in dogs with diarrhea in the Van region. The animal material of this study consisted of 90 dogs of different breeds and genders, aged 0-3 years, who were brought to Van Yüzüncü Yıl University Animal Hospital Clinics and Van Metropolitan Municipality Animal Shelter and diagnosed with diarrhea from stray animals. Blood samples were taken for ELISA test in tubes without anticoagulant for blood serum from dogs with diarrhea. Clinical examination findings of the dogs included in the study were recorded. The data of some findings such as body temperature, color of diarrhea, vomiting and dehydration in the dogs examined are as follows. While vomiting was observed in 28 of 90 animals, it was not observed in 62 of them. When we look at the dehydration table, 66 of them had mild dehydration, 14 of them moderate and 10 of them had severe dehydration. As a result of the ELISA test, blood serum samples of 90 dogs were evaluated for the presence of Canine parvovirus and Canine coronavirus antibodies. As a result, negative results were obtained in 73 of 90 dogs, 4 of them were positive for Canine and Parvovirus, 7 of them were positive for Canine coronavirus, and 6 of them were positive for both Canine coronavirus and Canine parvovirus. In line with the data obtained as a result of this study, it was determined that the incidence of Canine coronavirus and parvovirus in the Van region is low. In addition, as a result of our study, it was determined that Canine parvovirus and Canine coronavirus may be in mixed form in dogs with diarrhea in the Van region.