Konut fiyatları ve Bist 100 endeksi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relation betweeen housing prices and Bist 100 index
  1. Tez No: 755059
  2. Yazar: SİBEL KARAKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL AYRIÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Türkiye açısından iki önemli faktör olan Konut Fiyatları ve Türkiye borsası içerisinde yer alan BİST 100 Endeksi arasındaki ilişki incelenmiştir. Aynı zamanda geçmiş çalışmalar incelendiğinde yapılan çalışmaların konut Fiyat Endeksi ve BİST 100 Endeksi üzerine yürütüldüğü, araştırmamızda baz alınan Birim Konut Fiyatları ve BİST 100 Fiyat Endeks değerleriyle alakalı bir çalışma yürütülmediği, dolayısıyla literatürde bu konusunda bir eksikliğin yer aldığı görülmektedir. Bu çalışmanın birinci amacı, Birim Konut Fiyatları ve BİST 100 Fiyat Endeksi arasında bir nedensellik ilişkisinin bulunup bulunmadığını tespit etmektir. Bir diğer amaç ise literatürde yer alan boşluğun yapılan çalışma ile doldurulmasıdır. Belirlenen bu amaçlara ulaşmak ülküsüyle öncelikle 2010:01-2020:12 yıllarını kapsayan aylık veri setlerine ADF, Dickey-Fuller, Philips-Perron, KPSS birim kök testleri uygulanmıştır. Akabinde uygun gecikme uzunluğu (k) belirlenmiş, (k) değerine birim kök testleri ile ulaşılan (dmax) değeri eklenerek VAR (k+dmax) modeli altında tahmin yapılmıştır. Daha sonra mevcut değişkenlere Toda-Yamamoto Nedensellik Testi uygulanmıştır. Sonuç olarak, iki değişken arasında her hangi bir yönde nedensellik ilişkisi saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
The relationship between Housing Prices, which are two important factors for Turkey, and the BIST 100 Index in the Turkish stock market was examined. At the same time, when the past studies are examined, it is seen that the studies are carried out on the housing Price Index and the BIST 100 Index, and that no studies related to the Unit House Prices and BIST 100 Price Index values, which are the basis of our research, are carried out, so there is a deficiency in the literature. The first aim of this study is to determine whether there is a causality relationship between Unit Housing Prices and BIST 100 Price Index. Another aim is to fill the gap in the literature with the study done. In order to achieve these goals, ADF, Dickey-Fuller, Philips-Perron, KPSS unit root tests were applied to the monthly data sets covering the years 2010:01-2020:12. Subsequently, the appropriate delay length (k) was determined, (k) value was added to the value of (dmax) reached by unit root tests and estimation was made under the VAR (k+dmax) model. Then, the Toda-Yamamoto Causality Test was applied to the existing variables. As a result, no causal relationship was found between the two variables in any direction.