Van ilinde bulunan betonarme binaların sokak taraması yöntemleri, ön değerlendirme yöntemleri ve detaylı performans analizleri ile performans seviyelerinin belirlenmesi ve karşılaştırılması
Determination and comparison of performance levels of 40 buildings in Van province through street survey methods, preliminary assessment methods, and detailed performance analyses
- Tez No: 929112
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ ERDİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmada, Van İlinde Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği-2018'e göre yapılan ve farklı özelliklere sahip (kat sayısı, yaş, alan vb.) betonarme binaların Sokak Taraması Yöntemleri, Ön Değerlendirme Yöntemleri ve Detaylı Performans Analizleri ile mevcut performans seviyeleri belirlenerek binaların deprem performansları karşılaştırılmıştır. Sokak taraması yöntemleri ve Ön değerlendirme yöntemlerinden elde edilen veriler ile birlikte detaylı performans analizinden elde edilen hasar sınır durumları grafiklerle çakıştırılarak yöntemlerin hassasiyetleri ortaya konulmuştur. Her bir yöntemin diğer yöntemlerle uyumu kontrol edilmiştir. Sık sık depremlerin yaşandığı ülkemizde bina tarama yöntemlerinin etkinliği, detaylı ve gerçek performansa olan yakınlığı irdelenerek ileriye dönük bir perspektif oluşturulmuştur. Sokak taraması yöntemi için 6306 Riskli Yapılar Yönetmeliği (RBT2019) kullanılırken, Ön Değerlendirme Yöntemlerinden“Hassan ve Sözen”,“MVP Yöntemi”,“Yakut Yöntemi”,“P25 Puanlama Yöntemi”ve“DURTES Yöntemi”kullanılmıştır. Detaylı performans analizleri için ise Sta4CAD V14.1 programı kullanılmıştır. Detaylı performans analizlerinin tayininde Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği 2018 (TBDY2018) Bölüm 15'te belirtilen tüm gereklilikler, kabuller ve şartlar performansların belirlenmesi açısından sağlanmıştır. Elde edilen verilerle birlikte değerlendirme yöntemlerinin Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği 2018 (TBDY2018) ile olan uyumlarında farklılıklar görülmüş, yöntemlerinin ayrı ayrı hassas olduğu parametreler net bir şekilde tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, seismic performance of reinforced concrete buildings having different characteristics (such as number of stories, age, area, etc.) in Van Province, designed according to the Turkish Building Earthquake Code-2018 (TBDY2018), was evaluated using street survey methods, preliminary assessment methods, and detailed performance analyses. The performance levels of these buildings were determined and compared based on these methods. The damage limit states obtained from the detailed performance analysis were superimposed with the data from the street survey and preliminary assessment methods to reveal the sensitivity of each method. The compatibility of each method with the others was also examined. In a country frequently affected by earthquakes, the effectiveness of building screening methods and their proximity to detailed and actual performance were analyzed, forming a perspective for the future. For the street survey method, The Urban Renewal Law for Regions under Disaster Risk, Law No: 6306 (RBT2019) was used, while the following preliminary assessment methods were applied:“Hassan and Sözen,”“MVP Method,”“Yakut Method,”“P25 Scoring Method,”and“DURTES Method.”Sta4CAD V14.1 software was used for the detailed performance analyses according to the regulations given in TBDY2018. The evaluation methods were analyzed alongside the obtained data, and differences were observed in their compliance with the Turkish Building Earthquake Code 2018 (TBDY2018). The parameters to which each method is particularly sensitive were clearly identified.