Otizm spektrum bozukluğu bulunan çocukların uyku bozukluğu ile ebeveyn yaşam kaliteleri arasındaki ilişki
The relationship between sleep disorder and parental quality of life in children with autism spectrum disorder
  1. Tez No: 755066
  2. Yazar: GÜLCAN KOÇYİĞİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. HATİCE YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Education and Training, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, otizm spektrum bozukluğu bulunan çocuk ve ergenlerin uyku bozukluğu ile ebeveyn yaşam kaliteleri arasındaki ilişkinin belirlenmesidir. Araştırma ilişkisel tarama modelinde yürütülmüştür. Çalışma grubu; Konya merkez ilçeleri başta olmak üzere Türkiye'nin farklı illerindeki otizm spektrum bozukluğu olan 2-18 yaş arasındaki 100 çocuk ve bu çocukların anne babaları ya da bakım veren bireylerdir. Verilerin toplanması amacıyla katılımcılara Kişisel Bilgi Formu, Otizmde Yaşam Kalitesi Anketi Ebeveyn Formu (OYKA), Çocuklar İçin Uyku Bozukluğu Ölçeği uygulanmıştır. Araştırma, 100 ebeveyn ile yürütülmüştür. Verilerin analizinde sayı, ortalama, standart sapma, yüzdelik gibi betimsel istatistikler, normallik varsayımı için Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis H, Anova ve t testi kullanılmıştır. Otizm spektrum bozukluğu olan çocuklarda uyku bozukluğu ve ebeveyn yaşam kalitesi arasındaki ilişkiyi incelemek için iki ayrı basit doğrusal regresyon analizi yürütülmüştür.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study; The aim of this study is to determine the relationship between sleep disorders and parental quality of life in children and adolescents with autism spectrum disorders. The research was carried out in relational screening model. Working group; It is 100 children between the ages of 2-18 with autism spectrum disorder in the central districts of Konya and different provinces of Turkey, and these are the parents or caregivers of these children. In order to collect the data, the Personal Information Form, the Parent Form of the Quality of Life in Autism Questionnaire (OYKA), and the Sleep Disorder Scale for Children were administered to the participants. The research was conducted with 100 parents. Descriptive statistics such as number, mean, standard deviation, and percentage were used for the analysis of the data, Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis H, Anova and t-test were used for the normality assumption. To examine the relationship between sleep disturbance and parental quality of life in children with autism spectrum disorder, two separate simple linear regression analyzes were performed. The results obtained did not explain the mean of OYKA-E Part A of the children's sleep disturbance (p > .05). However, the mean of OYKA-E Part B was determined at a significant level.