Dynamic routing and scheduling for home healthcare services with cooperating multiple service providers
Yardımlaşan çoklu servis sağlayıcılarıyla evde sağlık hizmetleri için dinamik rotalama ve çizelgeleme
  1. Tez No: 755120
  2. Yazar: MERT PARÇAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA SİBEL SALMAN ULUTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Evde sağlık hizmetlerinin önemi, yaşlanan nüfus ve hayatımızdaki uzaktan gerçekleştirilen faaliyetlerin artmasıyla birlikte küresel olarak artmaktadır. Bu tezde, birden fazla hizmet sağlayıcının yardımlaşma ile ele alınan, sağlık koşullarına göre belirlenen hasta öncelikleri ve gün içinde acil hasta ziyaret taleplerinin dinamik olarak ortaya çıkması dikkate alınarak, evde sağlık hizmetleri için günlük bir rotalama ve çizelgeleme problemine odaklanılmıştır. öncelikli hedef programlama (LGP) çerçevesinde birden çok hedefi en iyiliyoruz. LGP yaklaşımı hem statik problem hem de dinamik problem için kullanılır. Statik problemin çözümü, her bir sağlık hizmeti sağlayıcısı (HSP) için ayrı ayrı olacak şekilde bir başlangıç çizelgesi ve bir rotalama planı tanımlar. Öte yandan, dinamik problem, tüm HSP'lerin çizelgelerini ve rotalarını en iyiler ve başlangıç planında çizelgelenen hastalara ek olarak dinamik acil hastaları çizelgeler. Dinamik problem ile birlikte, HSP'lerin rotalama ve çizelgeleme planları, her bir acil hasta geldiğinde hastanın gelişiyle eş zamanlı olarak yeniden en iyilenir. Her iki problem için, bir Karma Tamsayılı Doğrusal Programlama (MILP) modeli ve Açgözlü Rastgele Adaptif Arama Prosedürü (GRASP), ardından yerel iyileştirme için bir Değişken Komşuluk Arama (VNS) prosedürü, hem MILP modeli hem de önerilen sezgisel algoritmayı kullanan hibrit bir yaklaşımla birlikte geliştirilmiştir. Üç yaklaşım, İstanbul'un bir semtindeki COVID-19 hastalarını dikkate alan bir vaka çalışması ile test edilmiştir. Yardımlaşmanın etkinliğini göstermek ve önerilen çözüm yöntemlerini karşılaştırmak için kapsamlı simülasyon çalışmaları yoluyla çeşitli performans ölçütleri analiz edilir. i) önerilen sezgisel yaklaşımımızın, kısa sürelerde çalışırken, bir zaman sınırı içinde MILP çalışmasıyla elde edilenlere yakın veya daha iyi kalitede çözümler sağladığını ve ii) yardımlaşma stratejisinin dinamik bir ortamda sistem performansını önemli ölçüde iyileştirdiğini gözlemledik.
Özet (Çeviri)
The importance of home healthcare services has been increasing globally with aging population and the rise of remote activities in our lives. In this thesis, we focus on a daily routing and scheduling problem for home healthcare services considering patient priorities defined according to their health conditions and the dynamic emergence of urgent patient visit requests during the day which is handled by the cooperation of multiple service providers. We optimize multiple objectives in a lexicographic goal programming (LGP) framework. The LGP approach is used for both the static and dynamic problems. The solution to the static problem identifies an initial schedule and a routing plan for each healthcare service provider (HSP) separately. On the other hand, the dynamic problem optimizes the schedules and routes of all HSPs and schedules dynamic emergent patients in addition to the patients scheduled in the initial plan. By means of the dynamic problem, the routing and scheduling plans of the HSPs are re-optimized simultaneously each time an emergent patient arrives. For both problems, a mixed integer linear programming (MILP) model and a greedy randomized adaptive search procedure (GRASP), followed by a variable neighborhood search (VNS) procedure for local improvement, are developed together with a hybrid approach that utilizes both the MILP model and the proposed heuristic. The three approaches are tested through a case study that considers COVID-19 patients in a district of Istanbul. In order to show the effectiveness of cooperation and compare the proposed solution methods, several performance metrics are analyzed through extensive simulation runs. We observe that i) our proposed heuristic approach provides solutions with quality close to or better than those obtained by the MILP run within a time limit, while running in short times, and ii) the cooperation strategy improves system performance significantly in a dynamic setting.