Effects of electoral institutions and social diversity on party systems
Seçim kurumları ve toplumsal çeşitliliğin parti sistemine etkisi
  1. Tez No: 755121
  2. Yazar: AHMET ARİF GÜNAYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERT MORAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Toplumsal çeşitlilik ile seçim sisteminin serbestliği parti sisteminin büyüklüğünü nasıl etkiler? Duverger'nin koşullu hipotezi, bu soruya verilen önemli cevaplardan biridir. İkinci bölümde, bu hipotezi test etmek için gerçekleştirilen geçmiş çalışmalardaki hataların düzeltilmesine odaklanılmıştır. Bu bölümün başındaki ön çalışmada bu hataların ortaya çıkarabileceği sorunlara değinilmiştir. Bölümün esas analizinde ise doğru seviyede veri kullanarak ve toplumsal hatlardan birini öncelemeyen bir çeşitlilik ölçütünü benimseyerek, Duverger'nin önermesine daha güvenilir bir ölçüde ampirik destek bulunabildiği gösterilmiştir. Türkiye'de 2002 ve 2018 arasındaki altı genel seçime odaklanan sonraki bölümde Duverger'nin önermesinin ardında yatan mekanizma yakından incelenmiştir. Bu bölümde, oyların meclisteki sandalyelere dönüşümü sürecinde, yüzde 10 barajının etkisine rağmen, seçim bölgesinin serbestlik seviyesinin mekanik etkisinin, seçim coğrafyasına ve yılına da bağlı olarak, mevcut olduğu gösterilmiştir. Bunun yanında, seçim barajının, oy oranlarını ülke çapında maksimize etmeye zorlamasından dolayı, Duverger'nin önermesinde varsayılan seçim bölgesi düzeyindeki stratejik rasyonalitenin hayata geçmesini önlediği ortaya çıkmaktadır. Ayrıca, seçim barajı kısıtlamasının önüne geçildiği 2007 ve 2011 seçimlerinde Kürt milliyetçisi partiler seçim-bölgesi düzeyinde varsayılan rasyonaliteye paralel hareket ettikleri görülürken, benzer bir stratejik davranış bu partilerin seçmenleri seviyesinde gözlemlenmemiştir. Son olarak, incelediğimiz bu etkileşimli ilişkilerin her birinin üçlü bir coğrafi ayrımdan etkilendiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
How do social heterogeneity and electoral system permissiveness influence party system size? Duverger's conditional hypothesis is one of the most prominent answers to this question. To test this hypothesis, in the second chapter, I conduct a cross-national analysis focusing on fixing the drawbacks of previous studies. The preliminary analyses in this chapter point out how these drawbacks can influence the findings. The main analyses test Duverger's hypothesis by using data at the appropriate aggregation level and introducing an a priori agnostic measure of social diversity. Our findings make us more confident that Duverger's hypothesis finds empirical support. The subsequent chapter, which focuses on the six general elections between 2002 and 2018 in Turkey, delves deeper into the mechanism behind Duverger's hypothesis. It is shown that despite the 10 percent nationwide threshold, the mechanical effect of electoral district permissiveness is present, depending on the electoral geography and election year. Moreover, the findings demonstrate that the threshold, by forcing parties to maximize their national vote share, prevent Duverger's assumed district-level strategic rationality to hold. Furthermore, we see that in the absence of such a nation-level constraint, Kurdish nationalist parties in the 2007 and 2011 elections implemented an electoral strategy in line with the district-level rationality assumed by Duverger, but a similar behavior on part of those parties' supporters is not observed.