Theater goes online: Telematic performance during covid-19 lockdown in turkey
Çevrimiçi tiyatro: covıd-19 karantinası döneminde Türkiye'de telematik performans
  1. Tez No: 755122
  2. Yazar: DAMLA ÇAMUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA ADAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Son koronavirüs (COVID-19) salgını, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de tiyatro salonlarını kapılarını kapatmaya zorladı. Fiziksel mekanların kapatılması, provalar ve halka açık gösteriler de dahil olmak üzere ülke genelinde yerinde tiyatro faaliyetlerini askıya alırken telematik performanslara dair yeni veya yeni genişleyen bir ilgi yarattı. Türkiye'deki COVID-19 salgınına odaklanan bu çalışma, karantina önlemlerini, telematik performansların tiyatronun mevcut canlılık ve biraradalık geleneklerini yeniden yaratmadaki sınırlamaları ve potansiyellerini belirginleştiren bir faktör olarak ele alıyor. Geleneksel canlılık ve biraradalık anlayışının telematik performanslarla nasıl meydan okunduğunu ve telematik performanslar tarafından nasıl zorlandığını anlamaya çalışıyor. Bu iki bakış açısına içkin olan karşıtlığı detaylandırmak için, çalışma boyunca nitel bir araştırma tasarımı uygulanmıştır. Temel nitel yaklaşım olarak, bağımsız tiyatro profesyonelleriyle on yarı yapılandırılmış, açık uçlu derinlemesine mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Analizin ilk bölümü, telematik performans pratiğinin tiyatro profesyonelleri açısından canlılık ve biraradalık ile ilgili zorluklarını ve faydalarını anlamaya çalışmaktadır. Bu analizi bir adım öteye taşıyarak, Nadir Sönmez'in Erkek Cinayeti ve tibia x fibula'nın Walkthrough: Istanbul adlı yerel olarak üretilen iki telematik performans eseri seçilmiş ve analiz edilmiştir. Analizin ikinci kısmı, bu iki yapıtın nasıl farklı türde bir canlılık and biraradalık ürettiğini göstermeye çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
The latest coronavirus (COVID-19) outbreak forced theater venues across Turkey to shut their doors, just as it has been in the rest of the world. The closure of the physical venues suspended on-site theater activity all over the country, including rehearsals and public performances, yet brought a surge of new, or newly expanded, interest in telematic performances. With a specific focus on the COVID-19 pandemic in Turkey, this study considers the lockdown measures an eliciting factor that crystallizes the limitations and potentialities of telematic performances in recreating theater's alleged conventions, namely liveness and co-presence. It seeks to understand how conventional understandings of liveness and co-presence is challenged by and is challenging telematic performances. To elaborate on the antagonism intrinsic to these two standpoints, a qualitative research design is implemented throughout the study. As the main qualitative approach, ten semi-structured, open-ended in-depth interviews have been conducted with independent theater professionals. The first part of the analysis tries to understand challenges and benefits of telematic performance practice concerning liveness and co-presence on the part of theater professionals. Taking this analysis one step further, two locally produced telematic performance pieces, namely Murder of the Male by Nadir Sonmez and Walkthrough: Istanbul by tibia x fibula, have been selected and analyzed. The second part of the analysis tries to demonstrate how these two specific pieces generate a different kind of liveness and co-presence.