Bütilhidroksitoluen'in sıçan dokularında laktat dehidrogenaz ve glukoz 6 fosfat dehidrogenaz aktiviteleri üzerine etkisi
Effect of butylhydroxytoluene on lactate dehydrogenase and glucose 6 phosphate dehydrogenase activities in rat tissues
  1. Tez No: 755123
  2. Yazar: ABOUSH EL ARFAOUI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EGEMEN DERE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bütillenmiş hidroksitoluen (BHT), öncelikle antioksidan özellikleri ile gıda katkı maddesi olarak kullanılır. Ayrıca, kozmetik, ilaç, kauçuk, elektrik transformatör yağı ve mumyalama sıvısı gibi çeşitli ürünlerde bir antioksidan katkı maddesi olarak belgelenmiştir. LDH, tüm hücrelerde bulunan stabil bir sitoplazmik enzimdir. LDH, plazma membranı hasar gördüğünde hücre kültürü süpernatantına hızla salınır. Glikoz-6-fosfat dehidrojenaz (G6PDH) enzimi, pentoz fosfat metabolik yolunun en önemli enzimlerinden birisidir. Bu çalışmada, BHT maruziyetinin, sıçanların karaciğer, böbrek, beyin ve akciğer dokularında LDH ve G6PDH aktiviteleri üzerine etkisi araştırılmıştır. LDH ve G6PDH aktivitesi izlenmiş, BHT'nin neden olduğu sitotoksisite değerlendirilmiş ve çalışılan dokulardaki hasar yorumlanmıştır, çalışmada 200-250gr ağırlığında wistar-albino sıçanlar kullanılmıştır. Hayvanlar kontrol ve deney gruplarına ayrılarak, her çalışma saatinde deney grubu ve kontrol grubu için 3'er sıçan ele alınmıştır. BHT'nin 125, 250 ve 500 mg/kg dozları intraperitonal yolla uygulanmıştır. Enjeksiyondan 12 ve 24 saat sonra servikal dislokasyon ile öldürülerek sıçanların karaciğer, böbrek, beyin ve akciğer dokuları süratle çıkarılmıştır. LDH ve G6PDH aktiviteleri spektrofotometrik olarak tayin edilmiştir. Sonuç olarak beyinde LDH aktiviteleri, BHT uygulamasından sonra kontrol gruplara göre anlamlı bir artış, ancak, karaciğer ve böbrekte anlamlı bir azalış göstermiştir. G6PDH aktivitesinin kontrol değerlerine göre düşüş ve çıkışlar göstermesine rağmen bu farklar istatistiksel olarak anlamsız görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Butylated hydroxytoluene (BHT) is primarily used as a food additive for its antioxidant properties. This product has also been documented as an antioxidant additive in a variety of products such as cosmetics, pharmaceuticals, rubber, electrical transformer oil, and embalming fluid. LDH is a stable cytoplasmic enzyme found in all cells. LDH is rapidly released into the cell culture supernatant when the plasma membrane is damaged. The glucose-6-phosphate dehydrogenase (G6PDH) enzyme is one of the most important enzymes of the pentose phosphate metabolic pathway. In this study, the effect of BHT exposure on LDH and G6PDH activities in liver, kidney, brain and lung tissues of rats was investigated. LDH and G6PDH activity were monitored, cytotoxicity caused by BHT was evaluated and damage in the studied tissues was interpreted. Wistar-Albino rats weighing 200-250gr were used in the study. The animals were divided into control and experimental groups, and 3 rats were handled each time for the experimental group and the control group. 125, 250 and 500 mg/kg doses of BHT were administered intraperitoneally. 12 hours and 24 hours following injection, the rats were killed by cervical dislocation and liver, kidney, brain and lung tissues were removed quickly. The activities of LDH and G6PDH were determined. Our result showed that BHT administration increases LDH activities significantly in the brain compared to the control groups. However, a significant decrease in LDH activities was observed in the liver and kidney. Although G6PDH activity showed decreases and increases compared to control values, these differences are statistically insignificant.