Yüzeysel öğrenme tabanlı mobil ön öğrenme sisteminin öğrenme çıktısı, tutum ve derin öğrenmeye yönelik transfere etkisi
The effect of surface learning based mobile pre-learning system on learning outcomes, attitudes and transfer regarding deep learning
  1. Tez No: 755134
  2. Yazar: ULAŞ YABANOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZDEN DEMİRKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 247
Özet
Bu çalışma ile amaçlanan yüzeysel öğrenme yaklaşımına uygun şekilde tasarlanmış mobil ön öğrenme sisteminin öğrenme çıktısı, mobil öğrenmeye yönelik tutum ve derin öğrenmeye ilişkin transfer üzerindeki etkileri belirleyebilmektir. Araştırmanın çalışma grubunu 2020-2021 güz döneminde Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesinde dokuz farklı öğretmenlik alanında öğrenim gören 114 kadın, 21 erkek, toplam 135 lisans öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırma Öğretim Teknolojileri dersi kapsamında 14 haftalık bir süreçte uygulanmıştır. Araştırma yöntemi olarak ön-test son-test kontrol gruplu yarı deneysel desen uygulanmıştır. Araştırma kapsamında veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen akademik başarı testi, öğretim materyali değerlendirme rubriği, transfer testi ile Demir ve Akpınar (2016) tarafından geliştirilen“Mobil Öğrenmeye Yönelik Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Deneysel işlemin akademik başarı üzerindeki etkilerin tespiti amacıyla dersin kazanımlarına uygun şekilde geliştirilen ve 48 adet çoktan seçmeli sorudan oluşan akademik başarı testi kullanılmıştır. Materyal ödevlerinin puanlanması amacıyla da Çoklu Ortam Tasarımı ilkeleri referans alınarak geliştirilen 16 maddelik Öğretim Materyali Değerlendirme Rubriği kullanılmıştır. Transfer üzerindeki etkilerin incelenebilmesi amacıyla da 3 senaryo ve bu senaryolara bağlı olarak geliştirilen 10 adet açık uçlu sorudan oluşan transfer testi kullanılmıştır. Deneysel işlemin deney grubunun mobil öğrenmeye yönelik tutumu üzerindeki etkileri de Mobil Öğrenmeye Yönelik Tutum Ölçeği ile belirlenmiştir. Araştırma sürecinde deney grubuna mobil ön öğrenme sistemi aracılığıyla eşzamanlı canlı dersten bir gün önce ilgili derste işlenecek konuya ilişkin uzunluğu 3-7 dakika arasında değişen ve yüzeysel öğrenme yaklaşımına uygun olarak SOLO taksonomisi kazanımlarına göre hazırlanan bir ön öğrenme videosu gönderilmiştir. Bu işlem 12 hafta boyunca uygulanmıştır. Araştırma sonucunda akademik başarı üzerinde deney grubu lehine anlamlı bir etki tespit edilmiştir. Ödev puanlarında ise deney grubu ortalamasının kontrol grubundan daha yüksek olmasına rağmen anlamlı etki görülmemiştir. Mobil öğrenmeye yönelik tutumda da pozitif yönde anlamlı bir etki tespit edilmiştir. Tutumun dört alt boyutundan motivasyon ve memnuniyet boyutlarında anlamlı etki görülürken, öğrenmeye etki ve kullanışlılık boyutlarında etki tespit edilmemiştir. Transfer üzerinde ise deney grubu lehine anlamlı bir etki tespit edilmiştir. Tüm bu sonuçlar ışığında gelecek araştırmalarda kullanılabilecek önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effects of the mobile pre-learning system designed in accordance with the surface learning approach on the learning outcome, the attitude towards mobile learning and the transfer regarding deep learning. The study group of the research consists of 114 females, 21 males, totally 135 undergraduate students studying in nine different teaching fields at Gazi University, Gazi Faculty of Education in the fall semester of 2020-2021. The research was applied in a 14-week period within the scope of the Instructional Technologies course. As a research method, quasi-experimental design with pre-test post-test control group was applied. Within the scope of the research, academic achievement test, learning material evaluation rubric, transfer test developed by the researcher and“Attitude Scale towards Mobile Learning”developed by Demir and Akpınar (2016) were used as data collection tools. In order to determine the effects of the experimental process on academic achievement, an academic achievement test consisting of 48 multiple-choice questions, developed in accordance with the learning outcomes of the course, was used. A 16-item Material Evaluation Rubric, which was developed with reference to the principles of Multimedia Design, was used to score the material assignments. To examine the effects on the transfer, the transfer test consisting of 3 scenarios and 10 open-ended questions based on these scenarios was used. The effects of the experimental process on the attitude of the experimental group towards mobile learning were also determined with the Attitude Scale towards Mobile Learning. During the research process, a pre-learning video was sent to the experimental group via the mobile pre-learning system one day before the simultaneous live lesson, the length of which varies between 3-7 minutes and prepared according to the SOLO taxonomy acquisitions in accordance with the surface learning approach. This process was applied for 12 weeks. As a result of the research, a significant effect was found on academic achievement in favour of the experimental group. On the other hand, there was no significant effect on the homework scores although the mean of the experimental group was higher than that of the control group. A positive and significant effect was also found on the attitude towards mobile learning. Of the four sub-dimensions of attitude while a significant effect was observed in the motivation and satisfaction dimensions, no effect was found in the dimensions of effect on learning and usefulness. A significant effect was found on transfer in favour of the experimental group. In the light of all these results, suggestions have been made that can be used for future research.