Argümantasyon tabanlı bilim öğrenme yaklaşımının öğrencilerin fen öğrenme anlayışlarına, fen öğrenme yaklaşımlarına ve argümantasyon seviyelerine etkisi
The effect of argumentation-based learning approach on students' conceptions of learning science, approaches to learning science and argumentation levels
  1. Tez No: 642420
  2. Yazar: TUĞRUL ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN KAPUCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
Bu araştırmanın amacı astronomi konusunda kullanılan argümantasyon tabanlı bilim öğrenme yaklaşımının 7. sınıf öğrencilerinin fen öğrenme anlayışlarına, fen öğrenme yaklaşımlarına ve argümantasyon seviyelerine etkisini araştırmaktır. Araştırmanın örneklemini 20 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada nicel ve nitel araştırma yöntemleri kullanılmıştır. Veriler toplanırken anketlerden, etkinlik kağıtlarından, video kayıtlarından ve ses kayıtlarından yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda öğrencilerin fen öğrenme anlayışlarından“ezberleme”,“test çözme”ve“anlama ve farklı bakış”alt boyutlarında ön test ile son test puanları arasında anlamlı bir fark bulunmuştur. Öğrencilerin yüzeysel fen öğrenme yaklaşımlarında da ön test ve son test puanları arasında anlamlı bir fark tespit edilmiştir. Öğrencilerin etkinlik kağıtlarına verdikleri cevaplara göre öğrencilerin haftalar ilerledikçe daha iyi iddialar geliştirdikleri, iddialarını farklı kanıtlar ile destekleyebildikleri ve arkadaşlarının iddialarını çürütmede daha başarılı oldukları tespit edilmiştir. Ayrıca uygulama boyunca öğrencilerin argümantasyon seviyelerinin arttığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of argumentation-based learning approach in teaching of astronomy subjects on seventh grade students' conceptions of learning science, approaches to learning science and argumentation levels. The sample is consisting of 20 students. Quantitative and aualitative research methods were used in the study. Questionnaires, activity sheets, video-recordings and audio-recordings were used to collect the data. According to the results, there are significant differences between students' pre-test and post-test scores in the dimensions of conceptions of learning science that are“memorizing”,“testing”and“understanding and seeing in a new way”. Students' pre and post-test scores on their surface approaches to learning science also significantly differ from each other. According to results obtained from students' activity sheets, students made more effective claims, support these claims with different evidences and be more successful in refuting their peers' claims as the week progresses. In addition, it was found that student' argumentation levels increased throughout the intervention.