Yoğun bakım hemşirelerinin fiziksel tespit kullanımına ilişkin bilgi, tutum ve uygulamalarının etik tutum düzeyleri açısından incelenmesi
Evaluating intensive care nurses' knowledge, attitudes and practices related the use of physical restraint in terms of ethical attitude levels
- Tez No: 755138
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL TOSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada, yoğun bakım hemşirelerinin fiziksel tespit kullanımına ilişkin bilgi, tutum ve uygulamalarının etik tutum düzeyleri açısından incelenmesi amaçlandı. Araştırmanın örneklemini Gaziantep ili içerisinde bulunan dört devlet ve özel hastane ile bir üniversite hastanesinin yoğun bakım ünitelerinde çalışan 603 hemşire oluşturdu. Veriler,“Hemşire Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Hemşirelerin Fiziksel Tespit Edici Kullanımına ilişkin Bilgi Düzeyi, Tutum ve Uygulamaları Ölçeği”ve“Hemşirelik Bakımında Etik Tutum Ölçeği”kullanılarak toplandı. Veriler sayı, yüzde, bağımsız örneklem t testi, tek yönlü varyans analizi, Pearson Korelasyon ve Stepwise çoklu regresyon analizi ile değerlendirildi. Araştırmaya katılan hemşirelerin yaş ortalamasının 27.80±5.27 olduğu, %69.7'sinin kadın, %63.5'inin bekâr, %68.8'inin lisans ve üstü mezunu, %64.1'nin bir devlet hastanesinde ve %39.8'inin genel yoğun bakım ünitesinde çalıştığı belirlendi. Yoğun bakım hemşirelerinin fiziksel tespit kullanımına ilişkin bilgi düzeylerinin yeterli, tutumlarının orta düzeyde olumlu, uygulamalarının çok iyi ve etik tutum düzeylerinin iyi derecede olumlu olduğu bulundu. Fiziksel tespit nedenlerine bakıldığında hemşirelerin %77.3'ünün hastanın kendisine zarar vermesini, %69.8'inin hastanın tıbbi ekipmanları çekmesini, %68.7'sinin hastanın aşırı ajite olmasını ve %64.5'inin hastanın tıbbi tedaviye uyumsuzluk göstermesini uygulama nedeni olarak belirttiler.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to evaluate intensive care nurses' knowledge, attitudes and practices related the use of physical restraint in terms of ethical attitude levels. The study's sample included 603 nurses who volunteered to participate in the study and worked in the critical care units of four public and private hospitals, as well as a university hospital in Gaziantep. The“Nurses Descriptive Characteristics Form,”“Level of Knowledge Attitudes and Practices of Staff Regarding Physical Restraints Questionnaire”and“Ethical Attitude Scale in Nursing Care ”were used to collect the data. Using SPSS 23 package software in the analysis of the data; data were evaluated with number, percentage, independent sample t-test, one-way analysis of variance, Pearson Correlation and Stepwise multiple regression analysis. It was determined that the mean age of the nurses participating in the study was 27.80±5.27, 69.7% were female, 63.5% were single, 68.8% had a bachelor's degree or higher graduates, 64.1% worked in a state hospital and 39.8% in the general intensive care unit. It was found that the knowledge level of intensive care nurses about the use of physical restraints was sufficient, their attitudes were moderately positive, their practices were very good and their ethical attitude levels were highly positive. Considering the reasons for physical restraints, 77.3% of the nurses stated that the patients harmed himself, 69.8% the patients pulling the medical equipment, 68.7% the patients were agitated, and 64.5% stated the patients' non-compliance with medical treatment as the reason for their practice.