Diyabetik ayak ülserli hastalarda farklı egzersiz eğitimlerinin yara iyileşmesi üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of different exercise trainings on wound healing in patients with diabetic foot ulcer
  1. Tez No: 755163
  2. Yazar: FATİH ENZİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEZBAN BAYRAMLAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışma diyabetik ayak ülseri (DAÜ) bulunan bireylerde egzersiz yaklaşımlarının ülser iyileşmesine etkisini araştırmak amacıyla planlandı. Çalışmamıza, Şanlıurfa Harran Üniversitesi Hastanesi Endokrinoloji Kliniği'nde DAÜ tanısı almış, yaş ortalamaları 57.53±5,65 yıl olan 35-65 yaş arası, dahil edilme kriterlerine uyan 51 birey dahil edildi. Bireyler kapalı zarf usulü basit randomizasyon yöntemi ile kontrol (standart tedavi) grubu (n=17), protokol grubu (n=17) ve aerobik grubu (n=17) olmak üzere üç gruba ayrıldı. Çalışmaya dahil edilen tüm bireylere ülser bakımı ve diyabet yönetimi için gerekli eğitimler ve diyafragmatik solunum egzersizleri öğretildi. Aerobik grubuna otururur pozisyonda ergometre ile egzersiz yaptırıldı. Protokol grubuna ise ülser iyileşme durumuna göre ilerletilen hareketlerden oluşan bir egzersiz protokolü uygulandı. Egzersizler, 12 hafta boyunca, haftada 2 gün ve 40 dakika süreyle fizyoterapist eşliğinde uygulandı. Hastaların problemlerini ve tedavi sonrası iyileşmeyi değerlendirmek için, ülser yüzey ve derinlik ölçümü, kan testleri, Pittsburg Uyku Kalite İndeksi (PUKİ), TAMPA Kinezyofobi Ölçeği ve Ferrans&Powers Yaşam Kalitesi İndeksi Diyabet Versiyonu kullanıldı. Ülser değerlendirmeleri tedavi başlangıcında, 4., 8., 12. haftada ve 3 aylık takip sonunda tekrarlandı. Diğer değerlendirmeler ise tedavi başlangıcı, bitişi ve 3 aylık takip sonunda yapıldı. Her üç grubun kendi içinde tedavi öncesi, tedavi sonrası ve takip sonu verileri karşılaştırıldığında, üç grupta da ülser alanı, ülser derinliği ve biyokimya değerlerinde iyileşme olduğu görüldü (p0.05). Grupların ikili karşılaştırmasında protokol grubundaki uyku kalitesindeki artışın diğer iki gruptan daha iyi olduğu saptandı (p0.05).
Özet (Çeviri)
This study was planned to investigate the effect of exercise approaches on ulcer healing in individuals with diabetic foot ulcer (DFU).Our study included 51 individuals aged 35-65 years, who were diagnosed with DFU in the Endocrinology Clinic of Şanlıurfa Harran University Hospital, and meeting the inclusion criteria.Individuals were divided into three groups by simple closed-envelope randomization method: control (standard treatment) group (n=17), protocol group (n=17) and aerobic group (n=17). All individuals included in the study were taught the necessary practices for ulcer care and diabetes management and diaphragmatic breathing exercises. In the aerobic group, exercise was performed with an ergometer in the sitting position. In the protocol group, an exercise protocol consisting of movements advanced according to ulcer healing status was applied. The exercises were performed with a physiotherapist for 40 minutes, 2 days a week, for 12 weeks. Ulcer surface and depth measurement, blood tests, Pittsburg Sleep Quality Index (PSQI), Tampa Scale for Kinesiophobia (TSK) and Ferrans & Powers Quality of Life Index Diabetes Version were used to evaluate the problems of patients and post-treatment recovery. Ulcer assessments were repeated at the beginning of the treatment, at the 4th, 8th, 12th weeks, and at the end of the 3-month follow-up. Other evaluations were made at the beginning, end of the treatment and at the end of the 3-month follow-up. When the pre-treatment, post-treatment and follow-up data of each three groups were compared, it was observed that ulcer area, ulcer depth and biochemistry values improved in all three groups (p0.05). In the pairwise comparison of the groups, it was determined that the increase in sleep quality in the protocol group was better than the other two groups (p0.05).