Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi öğrencilerinin ultra işlenmiş besin tüketiminin belirlenmesi ve beden kütle indeksi değerlerinin araştırılması
Determination of ultra processed food consumption and body mass index values of Kahramanmaraş sütçü İmam University students
  1. Tez No: 755169
  2. Yazar: DİDEM TIRAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUPHİYE MİNE YURTTAGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi öğrencilerinin ultra işlenmiş besin (UİB) tüketimlerini ve Beden Kütle İndekslerini(BKİ) araştırmak amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya toplam 195 öğrenci (%40,5 erkek, %59,5 Kadın) katılmıştır. Erkek ve kadın öğrencilerin BKİ'leri sırasıyla 23,32 ve 22,12 kg/m²'dir. Öğrencilerin %5,6'sı tek ana öğün, %49,3'ü 2 ana öğün ve %45,1'i 3 öğün beslenmektedir. Öğrencilerin enerji, posa, E vitamini, B1, folat, C vitamini, K, Ca, Mg ve Fe alımları gereksinmelerini karşılayamamaktadır. Bunun yanısıra kadın öğrencilerin protein, B6, biyotin, pantotenik asit ve B12 tüketimleri de yetersizdir. Öğrencilerin % 19'u her gün çikolata gofret,% 13,8'i paketli unlu besinler, %10,3'ü gazlı içecek, %9.8'i sürülebilir çikolata, fındık ezmesi, %8,7'si şeker eklenmiş içecek tüketmektedir. Haftada 3-5 kez çikolata gofret tüketen öğrenci oranı % 25,6 iken bu oran cips ve şekerli içecekler (meyve suları, soğuk çaylar) için %19'dur. Haftada 1 – 2 kez gazlı içecek ve şekerli içecekleri tercih edenlerin oranı %23,6 iken, çikolata, gofret tüketenlerin oranı %30.8'dir. Öğrencilerin %66,7'si enerji içeceği tüketmemektedir. UİB'lerden sağlanan enerji toplam enerjinin %18,3'ünü oluşturmaktadır. Günlük tüketilen şekerin %21,9'u, sodyumun %7,3'ü, doymuş yağın %21,3'ü, kolestrolün %8,05'i UİB'lerden gelmektedir. BKİ ve UİB tüketimi arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır ( p>0,05). Öğrencilerin yetersiz ve dengesiz beslenmenin ve UİB tüketiminin sağlık üzerine etkileri konusunda bilinçlendirilmeleri gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the ultra-processed food (UPF) consumption and Body Mass Index (BMI) of Kahramanmaraş Sütçü İmam University students. A total of 195 students (40.5% male, 59.5% female) participated to the study. The BMI of male and female students is 23.32 kg/m² and 22.12 kg/m², respectively. 5.6% of the students eat one main meal, 49.3% two main meals and 45,1% three meals. Students' energy, fiber, vitamin E, B1, folate, vitamin C, K, Ca, Mg and Fe intakes fail to meet their needs. In addition; protein, B6, biotin, pantothenic acid and B12 consumptions of female students are also insufficient. 19% of the students daily consume chocolate wafers, 13,8% packaged bakery foods, 10,3% carbonated drinks, 9,8% chocolate and hazelnut spreads, 8,7% drinks with added sugar. While the rate of students consuming chocolate wafer 3-5 times a week is 25,6%, this rate is 19% for chips and drinks with added sugar (juices, cold teas). While the rate of those who prefer carbonated drinks and drinks with added sugar 1-2 times a week is 23,6%, the rate of those who consume chocolate and wafers is 30,8%. 66,7% of the students do not consume energy drinks. Energy from UPFs accounts for 18.3% of the total energy. 21,9% of daily consumed sugar, 7,3% of sodium, 21,3% of saturated fat and 8,05% of cholesterol come from UPFs. No significant relationship was found between BMI and UPF consumption (p>0.05). The awareness of students on the effects of inadequate and unbalanced nutrition, as well as the effects of UPF consumption on health should be raised.