Türkiye'de güneş ve rüzgâr enerjisi potansiyeli indeksinin belirlenmesi ve rüzgâr türbini tasarımı
Determining the solar and wind energy potential index in Turkey and wind turbine design
  1. Tez No: 755199
  2. Yazar: HANDE NUR ALP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GENCAY SARIIŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Enerji, Industrial and Industrial Engineering, Energy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Çağımızın en büyük ve göz ardı edilemeyecek sorunlarından olan küresel iklim değişikliğinin ortaya çıkması ile birçok araştırma ve çözüm önerisi de beraberinde gelişmiştir. Yenilenebilir enerji kaynakları bu çözüm önerilerinin en önemlisidir. Zamanımızda yaygın olarak kullanılan fosil yakıtların yerine yenilenebilir enerji tercih edilmeye başlanmıştır. Çünkü fosil yakıtlar hem çevreye zararı çok fazla hem de yenilenebilir enerjinin aksine tükenme ihtimaline sahip kaynaklardır. Bunlara ek olarak nüfusun artışı, petrol ve benzeri doğal kaynakların ekonomiyi ciddi boyutta etkileyecek oranda fiyatlarının dalgalanışı, sanayinin hızlı bir şekilde gelişimi enerjiye olan ihtiyacımızın ve bağlılığımızın daha da arttığını açıkça göstermektedir. Günden güne artan enerji talebimizin karşılanması amacıyla yenilenebilir enerji kaynaklarını içeren pekçok çalışma yapılmaktadır. Rüzgâr enerjisi, gelgit enerjisi olarak da bilinen dalga enerjisi, jeotermal, güneş, biyokütle, hidrojen ve hidrolik enerji yenilenebilir enerji kaynaklarıdır. Bu kaynaklardan rüzgâr enerjisi ve güneş enerjisi hem maliyeti düşük hem de doğaya zararı en az olanlardandır. Bu durum fosil yakıtları kullanmak yerine rüzgâr ve güneş enerjisini tercih etmeye başlamanın en önemli nedenlerindendir. Çalışma kapsamında rüzgâr enerjisiyle ilgili literatür araştırması yapılmış, rüzgâr ve güneş enerjisinin gelişimi ve durumu, rüzgâr türbinlerinden ve güneş panelinden enerji üretimi, güneş ve rüzgâr enerjileri için potansiyel indeksinin istatistiksel analizle (ANOVA) belirlenmesi gibi konular incelenmiştir. Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden alınan İzmir, Aydın, Balıkesir, Çanakkale ve Manisa İllerine ait güneş ve rüzgâr ile ilgili (güneşlenme süresi, radyasyon değerleri, rüzgâr hızı, nem, sıcaklık ve basınç) günlük bazda 10 yıllık veriler kullanılarak analizler (ANOVA ve Regresyon) yapılmıştır. Bunlara ek olarak gelişimi sürekli artan rüzgâr enerjisi ve güneş enerjisinin sürdürülebilirliğini de kullanarak bu çalışma kapsamında rüzgâr ve güneş enerjisi destekli çevre aydınlatma sistemi tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
With the emergence of global climate change, which is one of the biggest and cannot be ignored problems of our age, many research and solution proposals have also developed. Renewable energy sources are the most important of these solution proposals. Renewable energy has started to be preferred instead of fossil fuels, which are widely used in our time. Because fossil fuels are both harmful to the environment and, unlike renewable energy, they are sources that have the possibility of depletion. In addition to these, population growth, fluctuations in the prices of natural resources such as oil that will seriously affect the economy, and the rapid development of the industry clearly show that our need and commitment to energy has increased. In order to meet our increasing energy needs day by day, many studies including renewable energy sources are carried out. Wind, wave also known as tidal energy, solar, geothermal, biomass, hydrogen and hydraulic are renewable energy sources. Among these sources, wind energy and solar energy are both low-cost and least harmful to nature. This is one of the most important reasons for preferring wind and solar energy instead of using fossil fuels. Within the scope of this study, literature research on wind energy was conducted, and the development and status of wind and solar energy, energy production from wind turbines and solar panels, determination of the potential index for solar and wind energies by statistical analysis (ANOVA) were examined. Analyzes (ANOVA and regression) were made using 10-year data on a daily basis regarding sun and wind (sunbathing duration, radiation values, wind speed, humidity, temperature and pressure) of Izmir, Aydın, Balıkesir, Canakkale and Manisa provinces obtained from the General Directorate of Meteorology. In addition to these, a wind and solar energy supported environmental lighting system has been designed within the scope of this study by using the continuously increasing wind energy and the sustainability of solar energy.