Aile Sağlığı Merkezine başvuran yetişkin kadın bireylerin beslenme durumlarının, serum B₁₂ vitamini düzeylerinin ve etkili etmenlerin araştırılması
Investigation of nutritional status, serum vitamin B₁₂ levels and effective factors of adult female individuals consulting to the family health center
  1. Tez No: 755200
  2. Yazar: MUHAMMED RAŞİT KAPAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUPHİYE MİNE YURTTAGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırma; yetişkin kadın bireylerin beslenme durumları ile serum B₁₂ düzeylerinin belirlenmesi ve etkili etmenlerin araştırılması amacıyla yapılmıştır. Araştırma, Kasım 2021 - Nisan 2022 tarihleri arasında Batman Aile Sağlığı Merkezine başvurmuş, 109 yetişkin kadın bireyi kapsamaktadır. Kadınların yaş ortalaması 35,94±10,73 yıldır. Kadınların ortalama BKİ değerleri 30,8±5,83 kg/m² olarak saptanmıştır. Katılımcıların serum B₁₂ değerleri ortalaması 308,88±138,75 olup, B₁₂ vitamini eksikliği ise %14,7 olarak bulunmuştur. Araştırmada yaş, Beden Kütle İndeksi, Fiziksel Aktivite Düzeyi (PAL) değeri, sigara ve alkol kullanımı, metformin kullanımı ile serum B₁₂ vitamini arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunamamıştır (p>0,05). Serum B₁₂ vitamin düzeyleri ile kırmızı et ve yoğurt tüketim sıklığı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür (p0,05).
Özet (Çeviri)
This research was condusted to determine the nutritional conditions of adult female individuals and serum B₁₂ levels and to investigate effective factors. The research covers 109 adult women who applied to the Batman Family Health Center between November 2021 and April 2022. The average age of women is 35.94±10.73 years. The average female BMI values were 30.8 ± 5.83 kg/m². The average of the participants was 308.88 ± 138.75 with a vitamin deficiency of B₁₂ was 14.7%. The study found no statistically significant relationship between age, Body Mass Index, Physical Activity Level (PAL) value, smoking and alcohol use, use of metformin and serum B₁₂ vitamin (p>0.05). There has been a statistically significant relationship between serum B₁₂ vitamin levels and red meat and yogurt consumption frequency (p0.05).