Medial yaklaşım uygulanan tipik gelişimsel kalça displazisi tanılı hastalarda femur başı epifiz çekirdeğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the ephysis nucleus of the femural head in patients with typical developmental dysplasia of the hip applied with the medial approach
  1. Tez No: 755213
  2. Yazar: FERHAN BOZKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAN ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
MEDİAL YAKLAŞIM UYGULANAN GELİŞİMSEL KALÇA DİSPLAZİSİ TANILI HASTALARDA FEMUR BAŞI OSSİFİK ÇEKİRDEKLERİN EŞİTLENME ZAMANININ DEĞERLENDİRİLMESİ Ferhan BOZKURT, Serhan ÜNLÜ Amaç Gelişimsel kalça displazinde (GKD) redüksiyonuna engel yapıların çoğu kalça eklemi inferomedialindedir. Medial girişim (MG) ile açık redüksiyon ilk yaşlarda sık uygulanan, etkin cerrahi yöntemlerden biridir. Çalışmamızda MG uygulanan hastalarda femur başı ossifik çekirdeğinin (FBOÇ) redüksiyon sonrası birbirini yakalama-eşitlenme zamanının (FBEZ) hastanın ayakta durma veya yürüme ile ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem MG uygulanan GKD tanılı, 45 kız, 3 erkek toplam 48 hastanın 65 kalçası ve dosyaları retrospektif olarak tarandı. 17 bilateral GKD, 16 sol GKD, 15 sağ GKD tespit edildi. Hastanın başlangıç ve takip direk grafilerinde FBOÇ yoksa oluşum zamanı, var ise sağlam tarafla mukayese çekirdek çapları iki planda standart çekilen nötral pelvis AP ve kurbağa grafilerinde ölçülerek eşitlenme zamanı kayıt edildi. FBOÇ çapları fizis hattına pararel en geniş enlemesine ossifik çekirdek uzunluğu ve buna dik olan en uzun vertikal ossifik çekirdek uzunluğu şeklinde ölçüldü. Femur başı avasküler nekroz gelişen 1 ve ikincil cerrahi prosedür uygulanan 5 ve takipten çıkan 1 hasta araştırmadan çıkarılmıştır. İki taraflı GKD olgularında FBOÇ' si küçük olan taraf takipçi olarak seçilmiş, 15 çift taraflı hastanın sadece 15 kalçasının femur başı eşitlenme zamanı (FBEZ) değer olarak dahil edilmiştir. Değerlendirme 41 hastanın 41 kalçası üzerinden yapılmıştır. İstatistiksel analiz; SPSS 18.0 programı kullanılmıştır. Sonuçlar Hastaların, ortalama takip süresi 39,23 ay (18-84 ay), ortalama ameliyat ayları 10.85 (3-22ay) idi. FBEZ sağlanan 41 kalçanın redüksiyon sonrası eşitlenme zamanlarına bakıldığında 16'sı postop 18. ayda, 13'ü 12. ayda, 5'i postop 24. ayda, 3'ü postop 9. ayda, 3'ü postop 6.ayda, 1'i postop 30. ayda gerçekleşmiştir. FBEZ' ına etki eden faktörler çok değişkenli lojistik regresyon modeli ile incelenmiştir. Modelde net etkileri ortaya koymak için Tönnis Tip 1 grubunda bulunan rastgele tek olgu istatistikten çıkarıldı, analiz 40 kalça üzerinden yapılmıştır. Burada FBEZ 12 ayın altında olanlar ve 18 ayın üzerinde olanlar olmak üzere 2 gruba ayrılmış, FBEZ 18 ay ve üzerinde olma durumuna etki eden faktörler değerlendirilmiştir. Ameliyattan önce ayakta duran veya yürüyen kalçaların FBEZ'nın 18 ay ve üzerinde olma durumunun Tahmini Rölatif Riski (TRR, Odds Ratio), ameliyattan önce yürümeyenlere göre 6,316 (GA: 1,031-38,704) olarak tespit edilmişti. Tartışma Ameliyat öncesinde ayakta duran ve yürüyen hastalar ile henüz yürümeyen veya ayakta durmayan hastaların FBEZ ile karşılaştırıldığında yaklaşık altı kat gecikme görülmektedir. Bu durumun femur başı ve asetabulum gelişmesindeki en önemli unsur olan konsantrik redüksiyonun ayakta duran ve yürüyen hastalarda daha geç sağlanmış olmasına bağlı olduğunu düşünmekteyiz, Kalça eklem gelişimi 8 yaşına kadar devam ediyor olsa da hayatın ilk yılında konsantrik redüksiyon kalça eklem gelişimi için elzemdir. Anahtar Kelimeler Gelişimsel Kalça Displazisi, Ossifik Nükleus, Medial Yaklaşım
Özet (Çeviri)
EVALUATION OF THE EQUALITY TIME OF THE FEMURAL HEAD OSSIFIC NUCES IN PATIENTS DIAGNOSED WITH DEVELOPMENTAL HIP DYSPLASIA APPLIED WITH THE MEDIAL APPROACH Ferhan BOZKURT, Serhan ÜNLÜ Aim Most of the structures that prevent reduction in developmental dysplasia of the hip (DDH) are inferomedial of the hip joint. Open reduction with medial intervention (MG) is one of the most effective surgical methods in the early ages. In our study, it was aimed to investigate the relationship between the catching-equal time (FBEZ) of the femoral head ossific nucleus (FNCD) after reduction with standing or walking in patients undergoing MG. Materials and Methods Sixty-five hips and files of 48 patients, 45 girls and 3 boys, who underwent MG with a diagnosis of DDH and their files were retrospectively scanned. 17 bilateral DDH, 16 left DDH, and 15 right DDH were detected. In the initial and follow-up direct X-rays of the patient, the time of formation was recorded if there was no FBOD, and if there is, the core diameters compared to the healthy side were measured in the standard neutral pelvis AP and frog X-rays taken in two planes, and the equalization time was recorded. FBOD diameters were measured as the longest transverse ossific core length parallel to the physis line and the longest vertical ossific core length perpendicular to it. 1 patient who developed avascular necrosis of the femoral head, 5 patients who underwent a secondary surgical procedure, and 1 patient who was absent from follow-up were excluded from the study. In bilateral DDH cases, the side with the smaller FBOD was chosen as the follower, and the femoral head equilibration time (FBEZ) of only 15 hips of 15 bilateral patients was included as a value. Evaluation was made on 41 hips of 41 patients. Statistical analysis; SPSS 18.0 program was used. Results The mean follow-up period of the patients was 39.23 months (18-84 months), and the mean operative months were 10.85 (3-22 months). When we look at the equilibration time of 41 hips with FBEZ after reduction, 16 were at 18th month, 13 at 12th month, 5 at 24th month, 3 at 9th month, 3 at 6th month, 1' at postoperative 6th month. i Postop was done at 30 months. The factors affecting the FBEZ were examined with the multivariate logistic regression model. In order to reveal the net effects in the model, a random single case in the Tönnis Type 1 group was excluded from the statistics, the analysis was performed on 40 hips. Here, the FBEZ is divided into 2 groups as those under 12 months and those over 18 months, and the factors affecting the FBEZ 18 months and above are evaluated. The Estimated Relative Risk (TRR, Odds Ratio) of standing or walking hips with an FBEZ of 18 months or more before surgery was 6,316 (CI: 1.031-38,704) compared to those who did not walk before surgery. Argument Compared to FBEZ, patients who are standing and walking before surgery and patients who are not yet walking or standing have a delay of approximately six times. We think that this is due to the fact that concentric reduction, which is the most important factor in the development of the femoral head and acetabulum, is achieved later in standing and walking patients. Although hip joint development continues until 8 years of age, concentric reduction is essential for hip joint development in the first year of life. Keywords Developmental Hip Dysplasia, Ossific Nucleus, Medial Approach