Emotional intelligence, foreign language listening anxiety, and listening comprehension of iranian EFL learners
İranlı EFL öğrencilerin duygusal zeka, yabancı dil dinleme ve dinlediğini anlama kaygısı
- Tez No: 755214
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. Ali Akbar Khomeijani Farahani
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Tehran
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu çalışma, İranlı EFL öğrenenlerin duygusal zeka, yabancı dil dinleme kaygısı (FLLA) ve dinlediğini anlama performansı arasındaki ilişkiyi araştırmaya çalışmıştır. Bu amaçla Urmiye'deki üç farklı üniversiteden 18-27 yaş aralığında İngilizce ve edebiyat eğitimi alan 233 öğrenciye TOEFL (ETS, 2003) testi uygulanmıştır. Katılımcının testteki yeterlilik puanına göre katılımcı sayısı 160'a düşürüldü ve homojen bir öğrenci grubu oluşturuldu. Veriler TOEFL testi, Bar-On'un EQ-i (1997) ve FLLA ölçeği aracılığıyla toplandı. Pearson korelasyon katsayısı testi sonuçları, öğrencilerin dinlediğini anlama performansları ile duygusal zeka puanları arasında güçlü bir ilişki olduğunu ve en güçlü ilişki EI'nin öz farkındalık alt ölçeğine ait olduğunu göstermiştir. FLLAS ile dinlediğini anlama performansı arasında güçlü bir negatif ilişki vardı. Pearson korelasyon katsayısının sonuçları, öğrencilerin FLLA'sı ile onların duygusal zekaları arasında en güçlü ilişki mutluluk bileşenine ait olan güçlü bir negatif ilişkiyi de göstermiştir. Duygusal Zeka'nın dinlediğini anlama performansı ve FLLA üzerindeki öngörülebilirlik gücüne yönelik çoklu regresyon analizlerinin sonuçları, Duygusal Zeka'nın dinlediğini anlama performansı ve Öğrenicilerin FLLA'sının doğru bir yordayıcısı olduğunu ortaya koymuştur. Aynı şekilde, FLLA, dinlediğini anlama performansının uygun bir öngörücüsü olabilir. Çoklu regresyon analizinin sonuçları, FLLA'yı EFL öğrenenlerinin Dinlediğini anlama performansının uygun bir yordayıcısı olarak kabul etti. Bu çalışmanın sonuçları, EI'nin sahaya dahil edilmesinden yararlanmak için materyal geliştiricileri ve ELT uygulayıcıları için belirli çıkarımlara sahiptir.
Özet (Çeviri)
The present study attempted to investigate the relationship between emotional intelligence, foreign language listening anxiety (FLLA), and listening comprehension performance of Iranian EFL learners. To this end, 233 students studying English language and literature, within the age range of 18-27, from three different Universities in Urmia, were administered the TOEFL (ETS, 2003) test. According to the participant's proficiency scores on the test, the number of participants reduced to 160 participants, and a homogenized group of students was formed. Data were gathered by means of the TOEFL test, Bar-On's EQ-i (1997), and FLLA scale. Results of Pearson correlation coefficient test showed a strong relationship between listening comprehension performance of the learners and their emotional intelligence scores, with the strongest relationship belonging to the self-awareness subscale of EI. There was a strong negative relationship between FLLAS and listening comprehension performance. The results of Pearson correlation coefficient also indicated a strong negative relationship between learners' FLLA and their emotional intelligence, with the strongest relationship belonging to the happiness component. The results of the multiple regression analyses for the predictability power of EI on listening comprehension performance and FLLA revealed that EI is a proper predictor of listening comprehension performance and FLLA of Learners. In the same vein, FLLA can be a proper predictor of listening comprehension performance. The results of multiple regression analysis deemed FLLA as a proper predictor of Listening comprehension performance of the EFL learners. The results of this study have certain implications for materials developers as well as ELT practitioners for drawing on the inclusion of EI in the field.