Müzik öğretmenliği bireysel çalgı derslerinin uzaktan eğitim ile yapılabilmesine yönelik öğrenci ve öğretim elemanı görüşleri
The views of students and teachers regarding the individual instrument lessons conducted in music teaching programs via distance learning
- Tez No: 755212
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KAYHAN KURTULDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trabzon Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Yapılan araştırmanın amacı müzik öğretmenliği programlarında yürütülen bireysel çalgı derslerinin uzaktan eğitim uygulamaları ile yapılabilmesine yönelik öğrenci ve öğretim elemanı görüşlerinin incelenmesidir. Araştırma, karma yöntem yaklaşımıyla tasarlanmıştır. Karma yöntem kapsamında öğretim elemanları için nitel, öğrenciler için nicel uygulama yapılmıştır. Araştırma öğretmen adaylarını ve öğretim elemanlarını kapsadığından iki veri toplama aracı kullanılmıştır. Araştırmaya katılan müzik öğretmeni adaylarının bireysel çalgı derslerinin uzaktan eğitim ile yürütülme süreciyle ilgili görüşlerini belirlemeyi sağlayan maddelerin yer aldığı araştırmacı tarafından hazırlanan 'Uzaktan Eğitim Bireysel Çalgı Dersi Görüş Anketi' araştırmada kullanılan ilk veri toplama aracıdır. Araştırmacı tarafından oluşturulan öğretim elemanlarının bireysel çalgı derslerinin uzaktan eğitim ile yürütülme süreciyle ilgili görüşlerini belirlemeyi sağlayan 'Uzaktan Eğitim Bireysel Çalgı Dersi Öğretim Elemanı Görüş Alma Formu' ise araştırmada kullanılan ikinci veri toplama aracıdır. Araştırmaya 445 öğrenci, 51 öğretim elemanı katılmıştır. Öğretim elemanlarının uzaktan eğitimle ilgili görüşlerinin genel olarak olumsuz olduğu sonucuna ulaşılmıştır Bireysel çalgı derslerinin yüz yüze gerçekleşmesinin daha verimli olduğunu, teknik ve müzikal gelişimde uzaktan eğitimin yüz yüze eğitim kadar etkili olmadığı tespit edilmiştir. Öğrencilerin de uzaktan eğitim ile ilgili genel görüşünün orta düzeyde, olumsuza yakın olduğu ve uzaktan eğitim yerine yüz yüze eğitimi tercih etme eğilimi gösterdikleri sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the research is to examine the opinions of the students and teachers about the individual instrument lessons carried out in music teaching programmes via distance learning. The research was designed with a mixed method approach. Within the scope of the mixed method, a qualitative application was made for the instructors and a quantitative application was made for the students. Since the research included teacher candidates and instructors, two data collection tools were used. The 'Distance Education Individual Instrument Lesson Opinion Questionnaire' prepared by the researcher, which includes the items that allow determining the views of the music teacher candidates participating in the research about the process of conducting individual instrument lessons via distance education, is the first data collection tool used in the research. The 'Distance Education Individual Instrument Class Instructor Opinion Form', which was created by the researcher, is the second data collection tool used in the research, which allows to determine the opinions of the instructors about the process of conducting individual instrument lessons via distance education. 445 students and 51 lecturers participated in the research. It has been concluded that the general opinion of the students about distance education is moderate, close to negative and they tend to prefer face-to-face education instead of distance education. It was concluded that the views of the instructors about distance education are generally negative. Analysis demonstrates that face-to-face individual instrument lessons are more efficient, and distance education is not as effective as face-to-face education in technical and musical development.