Memento mori yorumları
Memento mori interpretations
- Tez No: 755215
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNÜ DOKAK
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Memento mori, insanın ölümlü doğasının felsefi bir hatırlatıcısıdır. Sanat alanında da insanlara fani olduklarını hatırlatmak için kurgulanan bir sanat eseri üretme geleneğine karşılık gelir memento mori. İnsanlara iletilmek istenen mesaj görüntülerin, metinlerin ve performansların dahil olduğu, izleyiciyi kişinin nihai ölümünün bilincine doğru yönlendiren, düşündüren eserler içinde veya eserler olarak verilir. Sanat ve kültür tarihinde memento mori, özellikle orta çağ halk kültüründe ve on altıncı, on yedinci yüzyılların iyi bilinen Hollanda vanitas resimlerinde yaygın olarak görülür. Ancak, memento mori gerek sanatsal gerek kültürel bağlamda bu noktaların ötesine uzanır. Çağdaş kültür ve sanatta da, memento mori varlığını belirgin bir şekilde sürdürmektedir. Sanatçılar memento mori geleneğinin memetik gücünden faydalanarak hem kendi ölümlülükleriyle yüzleşmekte ve izleyici yüzleştirmekte, hem de bu güçlü tema üzerinden hafızaya dayalı eleştrirel tavır sergilemekte ve toplumsal sorgulamalar yapmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
Memento mori is a philosophical reminder of human's mortal nature. In the field of art, memento mori refers to the tradition of producing a work of art designed to remind people that they are mortal. The message that is intended to be conveyed to people is given in or as works, including images, texts and performances, that lead the viewer towards the consciousness of one's ultimate death, that are suggestive. In the history of art and culture, memento mori is particularly common in medieval folk culture and in well-known Dutch vanitas paintings of the sixteenth and seventeenth centuries. However, memento mori extends beyond these points, both artistically and culturally. In contemporary culture and art, memento mori continues to exist prominently. Making use of the memetic power of the memento mori tradition, the artists not only confront their own mortality and confront the audience, but also display a memory-based critical attitude and make social inquiries over this powerful theme.