Memento Mori in Tim Burton's cinema
Tim Burton sinemasında Memento Mori
- Tez No: 902242
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU ÇİĞDEM THWAITES DİKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu tezde, Tim Burton'ın ölüm teması çevresinde gelişen üç filminde —The Nightmare Before Christmas (1993), Corpse Bride (2005), Frankenweenie (2012) — tekrarlayan gotik elementler, dekor, kostüm tasarımı ve olay örgüsü bakımından felsefedeki memento mori kavramı bağlamında incelenmiştir. Bu nedenle tez, memento mori kavramının felsefedeki karşılığının ne olduğunu inceleyerek başlar ve Tim Burton'ın seçilmiş üç filminin görsel analizleriyle devam eder. Memento mori'nin Latince karşılığı kısaca“öleceğini hatırla”anlamına gelmektedir ve Tim Burton'ın incelediğim filmlerinde memento mori kavramının görsel imgelerini bulmak mümkündür. Son bölümde Tim Burton'ın yönetmen incelemesi mevcuttur. Görsel analizi yapılan filmlerde sıklıkla kullanılmış ve tekrar eden görsel elementler; temel olarak kafatası ve iskelet, çiçek ve hayvan, saat ve mum olmakla birlikte mezarlık ve koyu renkteki kıyafet seçimi de memento mori'yi güçlendiren elementlerdendir. Tim Burton, çoğu filminde; hikâye, sinematografi, sanat yönetimi, kostüm tasarımı gibi birçok açıdan seyirciye ölümü hatırlatmaktadır. Bu tezde de Tim Burton'ın memento mori kavramını nasıl ele aldığı, hangi imgeleri sıklıkla kullandığı, memento mori'nin felsefedeki tarihsel yolculuğundan başlayarak, filmlerin görsel analizleriyle derinlemesine incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the recurring gothic elements in three of Tim Burton's films centred around the theme of death—The Nightmare Before Christmas (1993), Corpse Bride (2005), and Frankenweenie (2012)—are examined in the context of the philosophical concept of memento mori, considering aspects of set design, costume design, and plot. Therefore, the thesis begins by examining the philosophical significance of the memento mori concept and continues with visual analyses of the three selected films by Tim Burton. The Latin phrase“memento mori”translates to“remember that you will die,”and it is possible to find visual representations of the memento mori concept in the films of Tim Burton that I have studied. The final section includes an examination of Tim Burton as a director. The frequently used and recurring visual elements in the visually analysed films include primarily skulls, skeletons, flowers, animals, clocks, and candles, as well as graveyards and dark-coloured clothing, which are elements that reinforce the memento mori theme. In most of his films, Tim Burton reminds the audience of death through various aspects such as story, cinematography, art direction, and costume design. This thesis deeply analyses how Tim Burton addresses the concept of memento mori, which images he frequently uses, starting from the historical journey of memento mori in philosophy and continuing with the visual analyses of the films.