Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde yatan term bebeklerin gestasyonel haftalarına göre yatış nedenleri ve neonatal izlemlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of reasons for hospitalization and neonatal outcomes of terminfants admitted to the neonatal intensive care unit according to gestationalweeks
- Tez No: 852861
- Danışmanlar: PROF. DR. EVRİM ALYAMAÇ DİZDAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Giriş ve Amaç: Term gebelik, 37 hafta ile 41. gestasyon haftası arasındaki sürede devam eden gebelik olarak tanımlanmaktadır. Son yıllarda elektif sezaryen doğumlar sebebiyle gerçekleşen erken term doğumların sıklığının artış göstermesi ile term olarak kabul edilen bu grubun aslında birbirine benzer özellikler göstermediği dikkat çekmiştir. Erken term bebeklerin postnatal dönemde daha yüksek oranda morbidite ve yenidoğan yoğun bakım ünitesi yatış öyküsü olduğu ve gestasyonel yaşın bu durumu belirleyen en önemli faktör olduğunu gösteren çalışmalar mevcuttur. Bu çalışmada hedefimiz erken term doğan bebeklerin diğer term bebeklere göre daha yüksek morbidite riskine sahip olduğu vurgulayarak, elektif erken doğumların önüne geçilmesine katkıda bulunmaktır. Gereç ve Yöntem: Hastanemizde yenidoğan yoğun bakım ünitesine yatırılarak takip edilen ve verilerine ulaşılabilen tüm term yenidoğanlar çalışmaya dahil edildi. Hastalar gestasyonel yaşı 37+0/7 ve 38+6/7 hafta arasında olan birinci grup (erken term) ve gestasyonel yaşı 39+0/7 ile 41+6/7 hafta arasında olanların yer aldığı ikinci grup (tam zamanlı term ve geç term) şeklinde ayrılarak retrospektif olarak incelendi. Anneye ait parametreler; anne yaşı, gestasyonel diyabetes mellitus (GDM), gestasyonel hipertansiyon (GHT), hipotiroidi, preeklampsi/eklampsi, erken membran rüptürü (EMR) varlığı, yardımcı üreme tekniği, çoğul gebelik, doğum şekli ve bebeğe ait parametreler; APGAR skorlaması, doğum ağırlığı, etnik köken, gestasyon yaşına göre küçük (Small for gestational age [SGA]), gestasyon yaşına göre normal ya da gestasyon yaşına göre büyük (Large for gestational age[LGA]) olması, canlandırma ihtiyacı, inotrop ihtiyacı, yatış süresi, mekanik ventilatör ihtiyacı, sarılık gelişimi, fototerapi ihtiyacı, kan değişimi ihtiyacı, polisitemi, kafa içi kanama olup olmadığı, sepsis varlığı, elektrolit bozuklukları, yapısal anomaliler açısından değerlendirildi. Bulgular: Çalışmamıza 834'ü erken term (gestasyonel yaşı 37+0/7 ve 38+6/7 hafta arasında olanlar), 767'si tam zamanlı term ve geç term (gestasyonel yaşı 39+0/7 ile 41+6/7) olan toplam 1601 hasta dahil edildi.
Özet (Çeviri)
Introduction and aim: Term pregnancy is defined as a pregnancy that continues between the 37th and 41st weeks of gestation. As the frequency of early term births due to elective caesarean sections has increased in recent years, it has been noted that this group, which is considered to be term, does not actually show similar characteristics to each other. There are studies showing that early term newborns have a higher rate of morbidity and a history of neonatal intensive care unit admission in the postnatal period and that gestational age is the most important factor determining this situation. Our aim in this study is to contribute to the prevention of elective preterm births by emphasizing that infants born early term have a higher risk of morbidity than other term newborns. Materials and Methods: All term newborns who were admitted to the neonatal intensive care unit in our hospital and whose data were available were included in the study. The patients were retrospectively examined by dividing into two groups as the first group (early term) with a gestational age between 37+0/7 and 38+6/7 week; and the second group (full-time term and late term) with a gestational age between 39+0/7 and 41+6/7 weeks. Maternal parameters; they were evaluated in terms of maternal age, gestational diabetes mellitus, gestational hypertension, hypothyroidism, preeclampsia/eclampsia, presence of preterm premature rupture of membranes (PPROM), assisted reproductive technique, multiple pregnancy, and mode of delivery. Parameters of the baby; they were evaluated in terms of APGAR scoring, birth weight, ethnicity, being small for gestational age, being normal for gestational age or being large for gestational age, need for resuscitation, need for inotropes, length of staying hospital, need for mechanical ventilation, development of jaundice, need for phototherapy the need for blood exchange, polycythemia, intracranial bleeding, presence of sepsis, electrolyte disorders, and structural anomalies. Results: Totaly, 1601 patients were included in our study as 834 were early term (gestational age between 37+0/7 and 38+6/7 weeks), 767 were full-term and late term (gestational age was between 39+0/7 and 41+6/7).