Arıtılabilirlik ve çevresel etkilerin bütünleşik değerlendirmesi
Integrated assessment of treatability and environmental impacts
- Tez No: 755237
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA FATOŞ BABUNA, DR. ÖĞR. ÜYESİ BURÇİN ATILGAN TÜRKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Bilimleri, Mühendisliği ve Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmada, su/atıksularda gerçekleştirilen laboratuvar ölçekli arıtılabilirlik çalışmalarının çevresel etkilerinin değerlendirilmesi ve uygulanan farklı yöntemler arasında en uygun olanın saptanması amaçlanmıştır. Laboratuvarda gerçekleşen ileri oksidasyon ve ozonlama yöntemiyle su/atıksu arıtımı işlemlerindeki enerji ve kimyasal yönetimi üzerine yoğunlaşmaktadır. Çevresel etkileri açısından uygun konsantrasyon kimyasal kullanımı ve o konsantrasyona karşılık gelen enerji tüketiminin değerlendirilmesi yapılmaktadır. Laboratuvar ölçekli önceden yapılmış çalışmalarda farklı amaçla gerçekleştirilen su/atıksu arıtımı deneyleri için farklı kimyasallar ve bu kimyasalların farklı konsantrasyonları için enerji tüketiminin potansiyel çevresel etkileri karşılaştırılmıştır. En fazla çevresel etkiye neden olan faktörler tespit edilmeye çalışılarak optimum düzey çevresel etkiye sahip proses seçilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to evaluate the environmental effects of laboratory scale treatability studies in water/wastewater and to determine the most appropriate one among the different methods applied. It focuses on energy and chemical management in water/wastewater treatment processes with advanced oxidation and ozonation method in the laboratory. In terms of environmental effects, the use of appropriate concentrations of chemicals and the energy consumption corresponding to that concentration are evaluated. The potential environmental effects of energy consumption were compared for different chemicals and different concentrations of these chemicals for water/wastewater treatment experiments carried out for different purposes in laboratory-scale preliminary studies. The factors that cause the most environmental impact were tried to be determined and the process with the optimum environmental impact was tried to be selected.