Ters yüz edilmiş öğrenme modelinin sosyal bilgiler dersinde kullanımının öğrencilerin akademik başarılarına ve üst düzey düşünme becerilerine etkisi
The effect of using the flipped learning model in social studies lesson on students' academic achievement and high-level thinking skills
  1. Tez No: 755236
  2. Yazar: TUĞÇE GAMZE İŞÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KUBİLAY YAZICI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Teknolojinin insan yaşamında giderek artan rolü, eğitim öğretim sürecinde teknoloji odaklı yeni nesil öğretim modellerinin kullanımını artan bir şekilde gündeme getirmiştir. Harmanlanmış öğrenmenin içerisinde yer alan ters yüz edilmiş öğrenme modeli de bu öğretim modellerinden biri olarak kabul edilmektedir. Gerçekleştirilen bu çalışma ile ters yüz edilmiş öğrenme modelinin sosyal bilgiler dersinde kullanılmasının öğrencilerin akademik başarı ve üst düzey düşünme becerilerine etkisinin sınanması amaçlanmıştır. Karma araştırma yöntemlerinden açıklayıcı sıralı desen kullanılarak gerçekleştirilen araştırmanın çalışma grubunu Niğde İli, Bor İlçesinde Millî Eğitim Bakanlığına bağlı iki ortaokulda 7.sınıf düzeyinde öğrenim gören toplam 30 öğrenci (15 deney grubu, 15 kontrol grubu) oluşturmaktadır. Araştırmanın çalışma grubunun belirlenmesinde açıklayıcı sıralı desene uygun olarak nicel bölümde basit seçkisiz örnekleme, nitel bölümde ise ölçüt örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Akademik başarı testi, açık uçlu sorular, dereceli puanlama anahtarı ve yarı yapılandırılmış görüşme ile toplanan nicel verilerin analizinde TAP, JAMOVI ve IBM SPSS istatistik paket programları, nitel verilerin analizinde ise içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. İstatistiksel analizler elde edilen verilerin normallik analizleri için Shapiro-Wilk, Skewness (Çarpıklık) ve Kurtosis (Basıklık) testleri gerçekleştirilmiş, dağılımın normal olması sonucunda ise parametrik testlerden bağımlı ve bağımsız örneklemler için t-Testi yapılmıştır. Araştırma sonucunda ters yüz edilmiş öğrenme modeliyle sosyal bilgiler dersinin yürütüldüğü deney grubu öğrencilerinin akademik başarı ve üst düzey düşünme beceri toplam puanlarının kontrol grubu öğrencilerine kıyasla istatistiksel açıdan anlamlı ve yüksek düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Yarı yapılandırılmış görüşmelerden elde edilen verilerin analizi neticesinde ters yüz edilmiş öğrenme modeliyle yürütülen sosyal bilgiler dersine karşı öğrencilerin tutumlarının olumlu olduğu, bu model ile konuları daha iyi öğrendikleri, kendilerini mutlu hissettikleri ve dersleri eğlenceli buldukları sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The increasing role of technology in human life has brought the use of technology-oriented new generation teaching models in the education and training process to the agenda. The flipped learning model, as a kind of blended learning, is also accepted as one of these teaching models. With this study, it is aimed to test the effect of using flipped learning model in social studies course on students' academic achievement and high-level thinking skills. The research is in explanatory sequential design, which is one of the mixed research methods. The study group of the research consists of 30 students (15 experimental group, 15 control group) studying at the 7th grade in two secondary schools affiliated to the Ministry of National Education in the Bor District in Niğde. The study group of the research was selected through simple random sampling method and criterion sampling method for the quantitative and qualitative sections respectfully. The quantitative data collected by academic achievement test, open-ended questions, rubric and semi-structured interview were analysed through TAP, JAMOVI and IBM SPSS statistical package programs while content analysis method was used in the analysis of qualitative data. Shapiro-Wilk, Skewness and Kurtosis tests were conducted for the normality analyses of the data. As the data showed normal distribution, t-Test was done for dependent and independent samples. As a result of the quantitative data analysis, it was found that the academic achievement and high-level thinking skill total scores of the students in the experimental group, in which the social studies course was conducted with the flipped learning model, were statistically more significant and at a higher level than those of the control group students. It was concluded from the semi-structured interviews that students had more positive attitudes towards the social studies course conducted with the flipped learning model, learned the subjects better with this model, felt happy and found the lessons enjoyable.