Dalaman yöresi okaliptüs ağaçlandırmaları için gövde çapı modellerinin geliştirilmesi
Development of stem taper models for eucalyptus plantations in Dalaman region
- Tez No: 755250
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ÖZÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Ağaçlara ilişkin hacim tahminleri, odun kaynağının sürdürülebilir yönetimi, bilimsel araştırma çalışmaları ve pratik ormancılık amaçları için son derece önemlidir. Ağaç hacim tahminleri için en güvenilir yollardan birisi gövde çapı ve gövde hacim modelleridir. Güvenilir ve doğru gövde çapı ve hacim modelleri, gövde çapı, gövde formu ve ağaç hacim tahminleri için orman envanteri çalışmalarında kullanılan en önemli bileşenlerinden birisidir. Okaliptus (Eucalyptus camaldulensis) endüstriyel plantasyonların kurulmasında ve orman ürünleri sanayisinde kullanılan önemli bir ağaç türüdür. Sürekli değişen pazar şartları ve orman ürünleri standartları, doğru ve güvenilir çap ve hacim modellerinin geliştirilmesini gerekli kılmaktadır. Maalesef, halen kullanılmakta olan hacim tabloları bu ihtiyacı karşılamak için yetersizdir. Bu çalışma ile Dalaman yöresi okaliptüs plantasyonları için 244 adet örnek ağaç kullanılarak gövde çapı ve hacim denklemleri geliştirilmiştir. Bu amaçla farklı formlarda 9 adet gövde çapı modeli kullanılmıştır. En başarılı sonuçlar Kozak (2004), Muharwe (1999) ve Fang vd. (2000) modelleri ile elde edilmiştir. Bununla birlikte geliştirilen tüm modeller, hem tüm gövde için hemde gövdenin farklı bölümleri için çap ve hacim tahminlerinde başarılı sonuçlar üretmiştir. Bu modeller kullanılarak ilgili yörede okaliptüs ağaçlandırmaları için daha güvenilir çap ve hacim tahminleri yapılabilir.
Özet (Çeviri)
Tree volume estimates are necessary and useful for sustainable management of wood resource, scientific research studies and practical forestry purposes. Stem diameter and stem volume models are one of the most reliable ways to estimate tree volume. Accurate taper and volume equations are an important component of most inventory systems for use in predicting stem diamaters, form, and tree volume. Eucalyptus (Eucalyptus camaldulensis) is an important industrial plantation tree species used in the forest products industry. Constantly changing market conditions require the development of accurate and reliable diameter and volume models to meet standards. Unfortunately, the volume tables currently in use are insufficient to meet this need. In this study, stem diameter and volume equations were developed for Dalaman region Eucalyptus plantations using 244 sample trees. For this purpose, 9 stem profile models in different forms were used. Kozak (2004), Muhairwe (1999) , and Fang et al. (2000) provided the best results for both volume and taper predicitons. In addition, volume estimates were made in terms of diameter classes in order to determine the accuracy and reliability of the models developed among the different parts of the stem. By using these models, more reliable diameter and volume estimations can be made for eucalyptus plantations in the corresponding region.