Okul öncesi çağda bulunan çocukların reklam farkındalıklarının ebeveynlerin satın alma davranışı üzerine etkisi
The effect of advertising awareness of pre-school children on purchasing behavior of parents
  1. Tez No: 755275
  2. Yazar: GÜLŞAH ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDE BİLSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, Advertising
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi ve Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bilgi ve iletişim teknolojilerinin hızla gelişmesi nedeniyle bilginin giderek küreselleştiği bir dünyada medya, çocuklarımız ve gençlerimiz üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Günümüz çocuklarının aktif medya kullanımı ve medya kullanımlarının yüksek olması medyanın oluşturduğu riskleri ortadan kaldırmamaktadır. Reklamlarda verdikleri mesajlarla bireyleri, özellikle de çocukları olumsuz etkileyebilmektedir. Bu etki, çocukların yanında aynı zamanda da ebeveynlerinde ürün satın alma davranışlarına güçlü bir şekilde yansır. Reklam okuryazarlık kavramı burada devreye girer ve tüketiciler reklamda verilen mesajı okuyarak, okuduklarını anlayarak ve anladığını yorumlayarak satın alma davranışlarına yön verirler. Bu bağlamda, bu çalışmanın amacı çocukların reklam okuryazarlık düzeylerine ilişkin ebeveynlerin satın alma davranışlarının düzeylerini belirlemektir. Araştırma nitel araştırma yöntemi ile yürütülmüştür. Araştırma kapsamında çalışma grubu 15 katılımcıdan oluşmaktadır. Verilerin toplanması derinlemesine görüşme tekniği kullanılarak, görüşmeler sonucunda elde edilen veriler içerik analizi tekniğiyle incelenmiştir. Çocukların reklam farkındalıklarının ebeveynlerin satın alma davranışları üzerindeki etkilerinin araştırıldığı bu çalışmada, çocukların çok fazla reklamlardan etkilendiklerini ve yüksek düzeyde satın alma davranışları gösterildiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In a world where information is increasingly globalized due to the rapid development of information and communication technologies, the media has a significant impact on our children and youth. The active media use of today's children and their high use of media do not eliminate the risks posed by the media. The messages they give in advertisements can negatively affect individuals, especially children. This effect is strongly reflected in the product purchase behavior of children as well as their parents. The concept of advertising literacy comes into play here and consumers direct their purchasing behavior by reading the message given in the advertisement, understanding what they read and interpreting what they understand. In this context, the aim of this study was to determine the levels of parents' purchasing behaviors regarding children's advertising literacy levels. The research was carried out with the qualitative research method. Within the scope of the research, the study group consists of 15 participants. The collection of data was analyzed using in-depth interview technique, and the data obtained as a result of the interviews were analyzed by content analysis technique. In this study, in which the effects of children's advertising awareness on parents' purchasing behaviors were investigated, it was found that children were influenced by advertisements a lot and their purchasing behaviors were shown at the highest level.