Elit güreşçilerde mental dayanıklılık ve yaşam kalitesi
Mental resistance and quality of life in elite wrestlers
- Tez No: 844498
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULKERİM ÇEVİKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmanın amacı, elit güreşçilerde mental dayanıklılık ile yaşam kalitesine yönelik tutum arasındaki ilişkinin tespit edilmesidir. Çalışma grubunu Türkiye Güreş Federasyonuna bağlı lisanslı Nerkek146= Nkadın 62) 208 güreşçi oluşturmaktadır. Bilgi toplama araç ve tekniklerinden“anket tekniği”ile“basit tesadüfî örnekleme”metodu kullanılmıştır. Çalışmada veri toplama aracı üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”, ikinci bölümde Sheard ve arkadaşları (2009) tarafından Türkçe'ye uyarlanan“Sporda Mental Dayanıklılık Ölçeği (SMDÖ), üçüncü bölümde Eser ve arkadaşları (1999) tarafından Türkçe'ye uyarlanan ”Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Kısa Formu Türkçe Ölçeği (WHOQOL-BREF-TR) kullanılmıştır.Verilerin analizinde IBM SPSS 27 paket programı kullanılmıştır. Araştırmadaki ölçekler ve boyutlarının, demografik değişkenlere göre farklılık gösterip göstermediğini tespit edebilmek amacıyla T-Testi ve Anova analizi kullanılmıştır. Anova analizi sonucunda anlamlı farklılığın hangi gruplar arasında olduğunu tespit edebilmek için Post-Hoc analizlerinden Scheffe Testi yapılmıştır. Sporda mental dayanıklılık ve alt boyutları ile yaşam kalitesi ve alt boyutları arasındaki ilişkinin tespit edilebilmesi amacıyla Pearson korelasyon analizi kullanılmıştır. Sporda dayanıklılığın (bağımsız değişken) yaşam kalitesi (bağımlı değişken) üzerindeki etkisini tesit edebilmek amacıyla basit regresyon analizi yapılmıştır. Ayrıca sporda mental dayanıklılık alt boyutlarının, yaşam kalitesi üzerindeki etkisini tesit edebilmek amacıyla çoklu regresyon analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to decipher the relationship between mental endurance and attitude towards quality of life in elite wrestlers. The working group consists of 208 wrestlers (Nman146= Nwoman 62) licensed by the Turkish Wrestling Federation. Among the information collection tools and techniques, the“survey technique”and the“simple random sampling”method were used. The data collection tool in the study consists of three parts. In the first part, the“Personal Information Form”prepared by the researcher, in the second part the "Mental Endurance in Sports Scale (SMDÖ), adapted to Turkish by Sheard and his fellows. (2009), in the third part the World Health Organization Quality of Life Short Form Turkish Scale (WHOQOL-BREF-TR), adapted to Turkish by Eser et al. (1999), was used. IBM SPSS 27 package program was used in the analysis of the data. T-Test and Anova analysis were used to determine whether the scales and their dimensions in the study differed according to demographic variables. As a result of anova analysis, Scheffe Test was performed from Post-Hoc analysis to determine which groups there was a significant difference between.Dec. Pearson correlation analysis was used to determine the relationship between mental endurance and sub-dimensions in sports and quality of life and sub-dimensions. Dec. A simple regression analysis was performed in order to determine the effect of endurance (independent variable) on quality of life (dependent variable) in sports. In addition, multiple regression analysis was performed in order to determine the effect of mental endurance sub-dimensions on quality of life in sports.