Elit güreşçilerde müsabaka döneminde kafein kullanımının ani ağırlık kaybına yönelik kas kütlesinde ve duygudurumunda yarattığı etkilerin incelenmesi
Investigation of the effects of caffeine use on sudden weight loss on muscle mass and mood in elite wrestlers during competition
- Tez No: 813381
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM KUBİLAY TÜRKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET Elit Güreşçilerde Müsabaka Döneminde Kafein Kullanımının Ani Ağırlık Kaybına Yönelik Kaş Kütlesinde ve Duygu Durumunda Yarattığı Etkilerinin İncelenmesi Bu araştırmanın amacı, geleneksel ağırlık kaybı yaşayan sporculara diyetisyen kontrollü kafein götürmek kas kütlesinde ve duygudurum profilindeki derslerde bulunup bulunmadığı sorulardır. Araştırmaya Artvin ili Yusufeli ilçesi Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı Sporcu Eğitim Merkezi güreş branşları sporcularından müsabaka öncesi ani ağırlık kaybeden 8 sporcu katılmıştır. Veri toplama aracı olarak TANITA marka MC 780 MA model ölçüm cihazı, duygudurum profil mimarisi (2011) kullanılmıştır. Verilerin analizi istatistik programı kullanılarak yapıldı. Elde edilen veriler ortalamaları, standart sapma, minimum maksimum değerlerin belirlenmesinde betimleyici istatistik ölçümleri. Grup içi ön ve son test değerlerini birleştirmek için Eşleştirilmiş Örnekler t Testi; grup içi ön ve son test değerlerini birleştirmek için ise Bağımsız Samples t Test süresi. Sonuçlar "p0.05 olduğu için içerdiği bir fark yoktur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Investigation of the Effects of Caffeine Use on Sudden Weight Loss on Muscle Mass and Mood in Elite Wrestlers During Competition The purpose of this research is to bring dietitian-controlled caffeine to athletes experiencing traditional weight loss and are questions of whether to attend classes on muscle mass and mood profile. Eight athletes from the wrestling branches of the Athlete Training Center affiliated to the Ministry of Youth and Sports in Artvin province Yusufeli district, who lost weight suddenly before the competition, participated in the research. TANITA brand MC 780 MA model measuring device, mood profile architecture (2011) was used as data collection tool. The analysis of the data was done using the statistical program. Descriptive statistical measurements in determining the averages of the obtained data, standard deviation, minimum and maximum values. Paired Samples t-Test to combine within-group pre- and post-test values; Independent Samples t Test time to combine pre- and post-test values between groups. The results were evaluated according to the "p0.05.