Adi diferansiyel denklemlerin fonksiyonel bağlantılı yapay sinir ağlarıyla çözümü
Solutions of ordinary differential equations by functional link artificial neural networks
  1. Tez No: 755297
  2. Yazar: SENA NUR KURMANÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUTTALİP ÖZAVŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada, adi diferansiyel denklemlerin nümerik çözümleri tek katmanlı fonksiyonel bağlantılı yapay sinir ağı (FLANN) kullanılarak elde edilmiştir. Ağı eğitmek için, geri yayılım algoritması ile Adaptif moment tahmin (Adam) optimizasyon tekniği kullanılmıştır. Fonksiyonel bağlantılı yapay sinir ağı (FLANN) modeli olarak, Laguerre yapay sinir ağı (LgNN), Chebyshev yapay sinir ağı (ChNN) ve Legendre yapay sinir ağı (LeNN) ele alınmıştır. Bu modellerin karşılaştırılabilmesi için, Emden-Fowler ve Lane-Emden tipi denklemler üzerinde deneysel çalışmalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, numerical solutions of ordinary differential equations were obtained by using single layer functional link artificial neural network (FLANN). The back propagation algorithm with Adaptive moment estimation (Adam) optimization technique is used to train the neural network. As the functional link artificial neural network (FLANN) model, Laguerre artificial neural network (LgNN), Chebyshev artificial neural network (ChNN), and Legendre artificial neural network (LeNN) are considered. In order to compare these artificial neural networks, some experimental studies are conducted on Emden-Fowler and Lane-Emden type equations.