Sınıf öğretmenlerinde bulunması gereken mesleki genel yeterliklerin okul müdürü, öğretmen, öğrenci ve veli görüşlerine göre değerlendirilmesi
Evaluation of general professional competencies required in classroom teachers according to the opinions of school manager, teachers, students and parents
- Tez No: 755304
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH AKYILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trabzon Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bir öğretmenin sahip olması gereken nitelikler geçmişe göre daha çok farklılık göstermektedir. Günümüzde öğretmen profili, eğitim ihtiyaçlarına cevap verebilecek, 21. yüzyılın bilgi teknolojisi toplumunda öğrencileri geleceğe hazırlayabilecek ve birçok niteliği bünyesinde barındırabilecek yeterlilikte olmalıdır. Bu araştırmada sınıf öğretmenlerinde bulunması gereken mesleki genel yeterliklerin okul yöneticileri, öğretmen, veli ve öğrenci görüşlerine göre incelenmesi amaçlanmaktadır. Araştırmada nicel araştırma yaklaşımı içerisinde kullanılan survey (tarama) yöntemi kullanılmış, sınıf öğretmenleri ve ilkokul yöneticilerinin öğretmenlik mesleği genel yeterliklerine katılma durumlarını ve 4. sınıf öğrencileri ile 4. sınıf velilerinin bir sınıf öğretmeninde bulunması gereken yeterliklere ilişkin görüşlerini belirlemek için veriler toplanmış ve araştırma konusu ile ilgili var olan durumu ortaya koyarak bunun sonucunda kendi içinde betimlenmeye çalışılmıştır. Araştırmanın örneklemi olasılığa dayalı örnekleme çeşitlerinden küme örnekleme tekniği ile seçilmiştir. Veri toplama aracı olarak yapılandırılmış anketi doldurmayı kabul eden 46 ilkokul okul yöneticisi ve 314 sınıf öğretmeni ile açık uçlu soru anketine gönüllü katılan 42 dördüncü sınıf velisi ve 62 dördüncü sınıf öğrencisi ile araştırma yürütülmüştür. Araştırmadan elde edilen verilerin analizi için yapılandırılmış anket formu SPSS 16.0 programına yüklenerek analiz edilmiştir. Açık uçlu soru anketi formlarından elde edilen veriler temel düzey analiz türünden betimsel-yorumsal analiz tekniği ile analiz edilmiştir. Okul yöneticileri ve sınıf öğretmenleri bir sınıf öğretmeninde olması gereken yeterlikler içerisinde bulunan“mesleki bilgi”,“mesleki beceri”,“tutum ve değerler”boyutları altında yer alan yeterlikleri benimsediklerini belirtmişlerdir. Veliler ve öğrencilerin görüşlerine göre iyi bir sınıf öğretmeni, okul yöneticilerinin ve sınıf öğretmenlerinin benimsediği öğretmenlik mesleği genel yeterlikleri ile ilgili benzer ifadeler kullanmışlardır. Bunun yanında veli ve öğrenci görüşlerine göre iyi bir sınıf öğretmeni mesleki yeterlikler ile birlikte bazı kişisel özelliklere de sahip olmalıdır. Veli ve öğrenciler, iyi bir sınıf öğretmeninde bulunması gereken kişisel özellikler içerisinde“güler yüzlü”,“samimi”,“sabırlı”,“anlayışlı ve düşünceli”,“öğrencilerine adaletli bir şekilde eşit davranan”,“çevresine saygılı”,“merhametli”, özelliklerini sıklıkla ifade etmişlerdir. Velilerin ve öğrencilerin iyi bir sınıf öğretmeninin sahip olması gereken kişisel özelliklere yönelik birbirlerine yakın görüşlere sahip oldukları anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The qualifications that a teacher should have differ according to the past. Today, the profile of the teachers should be such that they can respond to educational needs, prepare students for the future in the information technology society of the 21st century, and comprise many qualities. In this study, it is aimed to examine the professional general competencies that should be found in classroom teachers according to the opinions of school administrators, teachers, parents and students. The survey method used in the quantitative research approach was used in the research, data were collected to determine the participation of classroom teachers and primary school administrators to the general competencies of the teaching profession and to determine the opinions of 4th grade students and 4th grade parents about the competencies that a classroom teacher should have and the existing situation related to the research subject has been tried to be described in itself as a result. The sample of the study was selected by cluster sampling technique, one of the probability-based sampling types. The research was conducted with 46 primary school administrators and 314 classroom teachers who agreed to fill out the structured questionnaire as a data collection tool, and 42 fourth grade parents and 62 fourth grade students who voluntarily participated in the open-ended question survey. For the analysis of the data obtained from the research, the structured survey was loaded into the SPSS 16.0 program and analyzed. The data obtained from the open-ended survey forms were analyzed with the descriptive-interpretive analysis technique, which is a basic level analysis type. School administrators and classroom teachers stated that they adopted the competencies under“professional knowledge”,“professional skills”,“attitudes and values”, which are among the competencies that a classroom teacher should have. According to the opinions of parents and students, a good classroom teacher used similar expressions adopted by school administrators and classroom teachers regarding the general competencies of the teaching profession. In addition, according to the opinions of parents and students, a good classroom teacher should have some personal characteristics along with professional competencies. Parents and students frequently stated that“smiling”,“sincere”,“patient”,“insightful and thoughtful”,“treating their students equally in a fair way”,“respectful to the environment”,“merciful”are among the personal characteristics that a good classroom teacher should have. It has been understood that parents and students have close views on the personal characteristics that a good classroom teacher should have.