Şırnak halkının ekoturizm farkındalığının ekoturizm algısına etkisi
Impact of ecotourism awareness on ecotourism perception of Şirnak people
- Tez No: 755323
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYSEN ERCAN İŞTİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Turizm, Sociology, Tourism
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Şırnak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekoturizm Rehberliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, Şırnak ilinde yaşayan halkın ekoturizm farkındalığının ekoturizm algısı üzerindeki etkisini incelemektir. Bu kapsamda nicel araştırma yöntemi kullanılarak 10 Nisan-30 Mayıs 2021 tarihleri arasında anket ile veriler toplanmıştır. Veriler dijital kanallar aracılığıyla ve yüz yüze görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Araştırmanın evrenini Şırnak'ta yaşayan halk ile Şırnak ilinde en az 5 yıl ikamet eden, 18 yaş veya üstü kişiler oluşturmaktadır. Araştırmada kolayda örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemi evreni temsil eden araştırmaya katılan Şırnak ilinde yaşayan (421 katılımcı) kişilerdir. Analizler sonucunda, ekoturizmin anlamına ilişkin pozitif farkındalığın ekoturizmin sosyo-kültürel etkisini, ekoturizmin ekonomik etkisini ve ekoturizmin çevresel etkisini anlamlı bir şekilde etkilediği tespit edilmiştir. Ancak ekoturizmin anlamına ilişkin negatif farkındalığın ekoturizmin etkilerine yönelik algıyı anlamlı bir şekilde etkilemediği görülmüştür. Öte yandan ekoturizm faaliyetlerine ilişkin farkındalığın da ekoturizmin etkilerine yönelik algıyı anlamlı bir şekilde etkilediği bulunmuştur. Araştırma bulgularının genel olarak literatürle paralel olduğu görülmüştür. Çalışmanın sonunda, bilim insanlarına ve turizm profesyonellerine birtakım önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of current research is to examine the impact of people's ecotourism awareness on their ecotourism perception in Şırnak, Turkey. In this context, data were collected by questionnaire between April 10 and May 30, 2021 using the quantitative research method. Data were collected through dijital channels and face-to-face interviews. The population of the research consists of local people and people residing in Şırnak province for at least 5 years. Convenience sampling method was used in the research. The sample of the research is people living in Şırnak province (421 participants) who participated in the research representing the research population. As a result of the analyzes, it has been determined that positive awareness of the meaning of ecotourism significantly affects the socio-cultural impact of ecotourism, the economic impact of ecotourism and the environmental impact of ecotourism. However, it was observed that negative awareness of the meaning of ecotourism has not been significantly affected the perception of the effects of ecotourism. On the other hand, it has been found that awareness of ecotourism activities significantly affected the perception of the effects of ecotourism. It has been observed that the research findings are generally in parallel with the literature. At the end of the study, some suggestions were made to scientists and tourism professionals.