Psikolojik sahiplenme, iş yaşam kalitesi ve işe tutkunluk arasındaki ilişkilerin incelenmesi: Spor çalışanları üzerine bir araştırma
Examining the relationships between psychological ownership, quality of work life and work engagement: A research on sports employees
  1. Tez No: 908339
  2. Yazar: VELAT KIZILKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hizmet Tasarımı ve İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmanın amacı, psikolojik sahiplenme ve iş yaşam kalitesinin işe tutkunluk üzerindeki etkisini araştırmaktır. Bu amaca uygun olarak, 201 spor çalışanından kolayda örneklem yöntemi ile araştırma verisi elde edilmiştir. Çalışmada araştırma örneklemine ilişkin demografik bulgular paylaşılmış, ön analizlere yer verilmiş, ölçeklerin geçerlik ve güvenirlik analizleri yapılmış, korelasyon analizi ve çoklu doğrusal regresyon analizi gerçekleştirilmiştir. Çalışmadan elde edilen bulgular iş temelli sahiplenmenin işe tutkunluk üzerinde pozitif etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Bunun yanı sıra, iş yaşam kalitesi boyutlarından çalışma ortamı ve çalışma koşulları işe tukunluğu pozitif yönde etkilemiştir. Çalışma, işe tutkunluğun öncülleri olan psikolojik sahiplenme ve iş yaşam kalitesini spor çalışanları bağlamında açıklaması açısından literatüre katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of psychological ownership and quality of work life on work engagement. For this purpose, research data were obtained from 201 sports employees using a convenience sampling method. In the study, demographic findings related to the research sample were shared, preliminary analyses were included, validity and reliability analyses of the scales were conducted, correlation analysis and multiple linear regression analysis were performed. The findings of the study show that only job-based ownership has a positive effect on work engagement. In addition, work environment and working conditions, which are dimensions of quality of work life, positively affected work engagement. This study contributes to the literature by explaining the antecedents of work engagement, namely psychological ownership and quality of work life, in the context of sports employees.