Implementing game-based learning to boost vocabulary gain and curiosity in young learners' EFL classrooms
İlkokul öğrencilerinin yabancı dil olarak ingilizce sınıflarında kelime kazanımını ve merakı arttırmak için oyun temelli öğrenmenin uygulanması
- Tez No: 755334
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENİSA MEDE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma, ilkokul öğrencilerinin yabancı dil sınıflarında kelime kazanımını ve merakını geliştirmek için oyun tabanlı öğrenmenin uygulanmasının rolünü araştırmıştır. İki sınıf kontrol (N=16) ve deney grubu (N=16) olarak seçilmiştir. Kontrol grubu, oyun temelli kelime etkinlikleriyle ilgili herhangi bir talimata maruz kalmazken, deney grubu oyun temelli yöntemlerle kelime öğrenme etkinlikleri almıştır. Katılımcılar uygun örnekle yolu ile seçilmiştir ve ilköğretim (A1) düzeyindedir. Karma yöntemler araştırma tasarımı benimsenmiş, kelime öncesi ve sonrası testlerden ve merak anketlerinden nicel veri araçları toplanmıştır. Nitel veri araçları yarı yapılandırılmış öğrenci görüşmeleri ve öğretmen yansımalarından toplanmıştır. Veriler SPSS ve içerik analizi ile analiz edilmiştir. Çalışma, kelime dağarcığını öğretmek ve çocukların merakını uyandırmak için oyun tabanlı bir öğrenme yöntemini kullanmak için pedagojik çıkarımlar ve öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigated the role of implementing game-based learning to enhance vocabulary gain and curiosity in young learners' EFL classrooms. Two classes were selected as control (N=16) and the experimental group (N=16). The control group was not exposed to any instruction on game-based vocabulary activities while the experimental group received vocabulary learning activities via game-based methods. The participants were chosen using convenience sampling and were at the elementary (A1) level. A mixed-method research design was adopted, and quantitative data instruments were gathered from pre-and post-vocabulary tests and curiosity questionnaires. Qualitative data instruments were collected from semi-structured student interviews and teacher reflections. The data were analyzed through SPSS and content analysis. The study provides pedagogical implications and suggestions for using a game-based learning methodology for teaching vocabulary and arousing the curiosity of young learners.