Bilim tarihinde Doğu-Batı karşılaşması: Lale Devri örneği
In the history of science East-West encounter: The Tulip Era
  1. Tez No: 755354
  2. Yazar: KAZIM FARUK AKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE KÖKCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
17. yüzyıl ile birlikte Osmanlı yenileşme faaliyetlerinin arttığı görülmektedir. Özellikle Lale Devri (1718-1730 arası) olarak adlandırılan on iki yıllık dönem, Osmanlı Devleti'nin Batı bilim ve tekniğini tanımaya başladığı sürecin ilk adımlarının atıldığı bir zaman dilimi olduğu için önemlidir. Literatürden faydalanılarak yapılan bu araştırma ile Osmanlı ve Batı biliminin gelişim sürecine yönelik bir bakış açısı elde etmek amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
It is seen that Ottoman renewal activities increased with the 17th century. Especially the twelve-year period called the Tulip Era (between 1718 and 1730) is important as it is a time period in which the first steps of the process in which the Ottoman Empire began to recognize Western science and technique. With this research, which is carried through making use of the literature, it is aimed to obtain a perspective on the development process of Ottoman and Western science.