İnternet gazeteciliğinde farklılıkların temsili: Ben ve ötekinin karşılaşması bağlamında Doğu Batı imgesi
The representation of differences in the internet journalism: The East and the West images in the concept of the confrontation of me and other
  1. Tez No: 391415
  2. Yazar: AYŞE GİZEM ERBUYURUCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU KİHTİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Journalism, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışma internet gazeteciliğinde oryantalist ve oksidentalist unsurların varlığını incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmanın temel problemi, seçilen internet gazetelerinin doğu ve batıya dair oluşturdukları söylemdir. Çalışma kapsamında 23 Eylül 2014-28 Eylül 2014 tarihleri arasında haberler.com, ensonhaber.com, gazetea24.com, haber365.com ve sondakika.com internet haber sitelerindeki ilk 15 haber; 20 Ekim 2014-22 Ekim 2014 tarihleri arasında haberler.com, ensonhaber.com, gazetea24.com ve haber365.com internet haber sitelerinin ilk sayfaları ve 1 Kasım 2014 tarihinde gazetea24.com ve haber365.com internet haber sitelerinde yer alan köşe yazıları söylem analizi yöntemiyle incelenmiştir. Araştırmanın sonucunda Türkiye'de en çok tıklanan ilk 5 internet haber sitesinde oryantalist ve oksidentalist unsurların gazetelerin yayın politikası farkı gözetilmeksizin ayrı ayrı veya bir arada yer alabildiği anlaşılmıştır. Çalışmada internet gazeteciliğinin yapısı gereği haberlerin sunumunda modernist söylemin dışına çıkılmasına imkân olmasına rağmen geleneksel gazetecilikteki söylemin aynen devam ettiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the existence of the orientalist and the occidentalist components were examined in the internet journalism. The main problem of the study is the discourse of the news portals about the west and the east. The first 15 news in the haberler.com, ensonhaber.com, gazetea24.com, haber365.com and sondakika.com news portals between 23rd Semptember 2014 and 28th September 2014; the first pages of haberler.com, ensonhaber.com, gazetea24.com and haber365.com news portals between 20th October 2014 and 22nd October 2014 and the columnes in the gazetea24.com and haber365.com news portals on 1st Nowember 2014 were examined with the method of discourse analysis. As a result, this study demonstrates that the modernist discourse contiunes to being in the news portals although it could be out of this discourse. The findings indicate that the orientalist and the occidentalist components are taken part in the most visited these 5 news portals together or separately without the differences of broadcasting policy.