Harbetsuvan Tepesi obsidiyen aletlerin tipolojik ve teknolojik analizleri
Typological and technological analysis of Harbetsuvan Hill obsidian instruments
  1. Tez No: 755359
  2. Yazar: ZÜLEYHA ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHATTİN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Prehistorya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 254
Özet
Yaptığım bu çalışmada Şanlıurfa İli'nin, Eyyübiye İlçesinde bulunan Harbetsuvan Tepesinde ele geçmiş obsidiyen aletler değerlendirilmiştir. Çalışmada buluntular değerlendirilmeden önce Anadolu'da obsidiyen hammadde kaynakları genel olarak ele alınmış, ardından obsidiyen aletlerin kullanım amaçlarına değinilerek obsidiyen hakkında genel bilgi verilmiştir. Bunun akabinde bölgedeki bulunan benzer yerleşmeler hakkında genel bilgi verildi. Şanlıurfa'nın tarihi ve coğrafyası anlatılarak asil konumuz olan Harbetsuvan Tepesine geçilmiştir. Obsidiyen aletlere geçmeden önce yerleşim yerinin coğrafi konumu, kazı ve araştırma tarihçesi ve açmalar hakkında bilgi verilmiştir. Daha sonra yerleşim alanında ele geçmiş 1778 adet obsidiyen alet incelenmiştir. Bu aletlerin bir grubu ayrılarak teknolojik, tipolojik ve xrf (Mineralojik) analizleri yapılmış ve aletler incelenmiştir. İncelenen aletler kendi içerisinde gruplara ayrılarak değerlendirilmiştir. Değerlendirilen bu aletler renk, tipolojik, teknolojik ve analize göre tabloları, grafikleri ve katalogları oluşturularak konu desteklenmiştir. Bu bağlamda değinilen bölgeler arası ilişkiler tespit edilmeye çalışılmıştır. Harbetsuvan Tepesinde bulunan benzer buluntulara yerleşimin bulunduğu alanda ve Levant bölgesinde de rastlanmıştır. Elde edilen veriler ışığında incelemiş olduğumuz eserler Çanak Çömleksiz Neolitik Dönemi (PPNB)'ne tarihlenmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, obsidian tools found on Harbetsuvan Hill in Eyyübiye District of Şanlıurfa Province were evaluated. In the study, before the finds were evaluated, the sources of obsidian raw materials in Anatolia were discussed in general, then general information about obsidian was given by referring to the purpose of use of obsidian tools. Following this, general information was given about similar settlements in the region. By explaining the history and geography of Şanlıurfa, our main topic, the Harbetsuvan Hill, was passed. Before moving on to obsidian tools, information was given about the geographical location of the settlement, the history of excavation and research, and the trenches. Then, 1778 obsidian tools found in the settlement area were examined. Technological, typological and xrf (mineralogical) analyzes were made by separating a group of these tools and the tools were examined. The examined instruments were evaluated by dividing them into groups. The subject was supported by creating tables, graphics and catalogs of These evaluated tools according to color, typological, technological and analysis. In this context, it has been tried to determine the interregional relations mentioned. Similar finds found on Harbetsuvan Hill were also found in the area where the settlement is located and in the Levant region. The artifacts that we examined in the light of the data obtained were dated to the Pre-Pottery Neolithic Period (PPNB).