Uzaktan eğitim öğrencilerinin sosyal bulunuşluk düzeyleri ile öğrenme stillerinin incelenmesi
Investigation of distance education students' social presence level and learning styles
- Tez No: 755391
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET NACİ ÇOKLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Uzaktan eğitim, kişilerin belirlenen mekân ve zamandan bağımsız olarak istedikleri alanda, bilgi ve internet teknolojilerinin desteklediği ortamlar aracılığıyla planlı ve programlı olarak aldıkları eğitim şeklidir. Uzaktan eğitimin sanal ortamda zaman ve mekândan bağımsızlık özelliğinin sosyal bulunuşluk ve öğrenme stilleri ile ilişkisi ele alındığında, uzaktan eğitimde sosyal bulunuşluk ve öğrenme stillerinin önemi ortaya çıkmaktadır. Bu araştırmanın amacı, uzaktan eğitim ile eğitim gören öğrencilerinin sanal ortamlardaki sosyal bulunuşluk düzeylerini, sanal ortamlardaki sosyal bulunuşluk düzeylerinin bazı değişkenlere göre (cinsiyet, yaş aralığı, öğrenim görülen program türü, sınıf düzeyi, genel akademik not ortalaması, uzaktan eğitimde en çok kullanılan teknolojik araç türü) farklılaşıp farklılaşmadığını ve asıl araştırma amacı olarak sanal ortamlardaki sosyal bulunuşluk düzeyleri sahip oldukları öğrenme stillerine (yerleştiren, değiştiren, ayrıştıran, özümseyen) göre farklılaşıp farklılaşmadığını incelemek amacıyla yapılmıştır. Bu kapsamda yapılan çalışmada veri toplamak için“Sosyal Bulunuşluk Ölçeği”ve“Kolb Öğrenme Stilleri Ölçeği”kullanılmıştır. Bu iki ölçeğe ek olarak, araştırma alt amaçlarına uygun olarak demografik bilgilerin yer aldığı bir bölüm de yer almaktadır. Ayrıca çalışmada nicel araştırma yöntemi altında olan ilişkisel tarama modeli kullanılmış, araştırmanın evrenini ise, 2020-2021 eğitim-öğretim döneminde Ahmet Yesevi Üniversitesi TÜRTEP uzaktan eğitim programlarında kayıtlı ortalama 3000 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada örneklemini, seçkisiz örnekleme yöntemi ile evrenden gönüllü olarak araştırmaya katılan 362 öğrenci oluşturmuştur. Çalışma sonunda genel sosyal bulunuşluk düzeyi orta, sosyal bulunuşluğun değişkenler açısından incelenmesinde, sosyal bulunuşluğun; cinsiyete göre farklılaşmadığı, yaşa göre farklılaştığı, öğrenim görülen program türüne göre farklılaştığı, sınıf düzeyine göre farklılaştığı, genel akademik ortalamaya göre farklılaştığı, en çok kullanılan teknolojik araca göre farklılaştığı, öğrenme stili en fazla ayrıştıran ve araştırmanın genel amacına konu olan sosyal bulunuşluk düzeyleri sahip oldukları öğrenme stillerine göre farklılaşmakta olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca araştırmaya konu olan iki temel kavram arasında bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılabilir.
Özet (Çeviri)
Distance education is a form of education that people receive in a planned and programmed manner, regardless of the determined place and time, in the field they want, through the environments supported by information and internet technologies. When the relationship between the independence of time and space in the virtual environment of distance education and social presence and learning styles is considered, the importance of social presence and learning styles in distance education emerges. The aim of this study is to determine the social presence levels of distance education students in virtual environments and the social presence levels in virtual environments according to some variables (gender, age range, type of program studied, grade level, general academic grade point average, the most used technological tool in distance education. The main research purpose was to examine whether the social presence levels in virtual environments differ according to their learning styles (inserting, changing, discriminating, assimilating). In this study,“Social Presence Scale”and“Kolb Learning Styles Scale”were used to collect data. In addition to these two scales, there is also a section that includes demographic information in accordance with the research sub-purposes. In addition, the relational survey model, which is under the quantitative research method, was used in the study, and the population of the research consists of an average of 3000 students enrolled in Ahmet Yesevi University TÜRTEP distance education programs in the 2020-2021 academic year. The sample of the study consisted of 362 students who voluntarily participated in the research with the random sampling method. At the end of the study, the general social presence level was moderate, and in the analysis of social presence in terms of variables, social presence; It does not differ according to gender, age, type of program studied, grade level, general academic average, the most used technological tool, the level of social presence that differentiates the learning style the most and is the subject of the general purpose of the research. It was concluded that it differs according to learning styles. In addition, it can be concluded that there is a relationship between the two basic concepts that are the subject of the research.