Rekreatif amaçlı bisiklet kullanıcılarında algılanan özgürlük ve akış deneyimi ilişkisi
The correlation between perceived freedom and flow experience in recreational cyclists
  1. Tez No: 755411
  2. Yazar: ONUR YAPILI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMDİ ALPER GÜNGÖRMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rekreasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Araştırmanın Amacı: Türkiye'deki bisiklet kullanıcılarının akış deneyimleri ile serbest zamanda algılanan özgürlük düzeyleri arasında bir ilişki olup olmadığını belirlemek ve araştırma bulgularına dayanarak serbest zaman alan yazınına katkıda bulunmaktır. Materyal ve Metot: Çalışma grubu, Türkiye'de rekreatif amaçlı bisiklet kullanan bireyler içerisinden, bu araştırmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden 244 (Ort.yaş=32.09 ± 10.65) kadın ve 602 (Ort.yaş=36.78 ± 12.52) erkek olmak üzere toplam 846 (Ort.yaş=35.43 ± 12.19) kişiden oluşmaktadır. Katılımcılar Serbest Zamanda Algılanan Özgürlük Ölçeği (SZAÖÖ) ve Rekreasyonel Akış Deneyimi Ölçeği (RADÖ)'ni cevaplamışlardır. Verilerin analizi için tanımlayıcı istatistikler, MANOVA, t testi ve regresyon istatistiki yöntemleri kullanılmıştır. Bulgular: Analiz sonuçlarına göre,“cinsiyet”,“medeni hal”,“haftalık serbest zaman süresi”,“bisiklet etkinliğine katılım durumu”,“bisiklet festivallerine katılım durumu”,“bisiklet kullanım süresi (haftalık saat ve yıl)”ve“refah seviyesi”değişkenlerinin SZAÖÖ toplam puanlarında ve“bisiklet etkinliğine katılım durumu”,“bisiklet festivallerine katılım durumu”,“bisiklet kullanım süresi (haftalık saat ve yıl)”,“refah seviyesi”“bisiklet kullanım tercihi”ve“serbest zamanları değerlendirmede güçlük çekme durumu”değişkenlerinin ise RADÖ toplam puanlarında İstatistiksel olarak anlamlı farklılıklar olduğu tespit edilmiştir. Sonuç: SZAÖÖ'nin RADÖ'ni istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif yönde yordadığı ve katılımcıların serbest zamanda algılanan özgürlük düzeylerinin rekreasyonel akış deneyimi düzeyi varyansının %16'sını açıkladığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim is to reveal the correlation between perceived freedom in leisure and flow experience of the cyclists in Turkey. Material and Method: The study group consists of 244 males (Meanage=32.09 ± 10.65) and 602 (Meanage=36.78 ± 12.52) females, in total, 846 voluntary participants (Meanage=35.43 ± 12.19) who use bicycles with recreational purposes in Turkey. The participants answered Perceived Freedom in Leisure Scale (PFLS) and Recreational Flow Experience Scale (RFES). For the analysis of data, descriptive statistics, MANOVA, t test and regression analyses were used. Findings: According to analysis results, it was determined that there is a statistically significant difference for PFLS total scores in the variables of“gender”,“marital status”,“weekly leisure duration”,“participation partners in cycling activity”,“participation in cycling festivals”,“cycling duration (weekly hours and years)”, and“welfare level”whereas there is a statistically significant difference for RFES total scores in the variables of“participation partners in cycling event”,“participation in cycling festivals”,“cycling duration (weekly hours and years)”,“welfare level”,“bicycle preference”, and“having difficulty in leisure participation”. Conclusion: It was concluded that PFLS predicts RFES significantly and positively, and the perceived freedom in leisure levels of the participants explains 16% of the recreational flow experience levels of the participants.