65 yaş ve üstü hastalarda COVİD-19 pandemisine bağlı depresyon ve anksiyetenin nütrisyona etkisi
COVID-19 in patients age 65 and overdepression due to the pandemic andeffect of anxiety on nutrition
- Tez No: 690979
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLAL ÖZKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Malnütrisyon, 65 yaş ve üzeri hastalarda sıklıkla rastlanan ancak çoğunlukla yetersiz değerlendirme nedeni ile atlanan bir sağlık sorunudur. Malnütrisyonun tanınması ve tedavi edilmesi oldukça önemlidir. Yaşlılarda malnütrisyon pek çok faktörden etkilenmektedir. Mart 2020 tarihinde Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak ilan edilen COVID-19 salgını, izolasyon vb. kısıtlamalar nedeniyle toplumdaki tüm yaş grupları üzerinde genellikle olumsuz sonuçlara yol açmıştır. Yaşlılarda kısıtlamalar da yaşlıları pek çok yönden etkilemiştir. Çalışmamızda bu yaşlıların nütrisyonu üzerine etkili olabilecek faktörler arasından geriatrik depresyon ve koronovirüs anksiyetesi incelenmek istenmiştir. Bununla birlikte sosyodemografik özelliklerin de malnütrisyon, geriatrik depresyon ve koronavirüs anksiyetesi ile ilişkisi de çalışmanın değerlendirme hedeflerindendir. Bu çalışma ile hekimlerde ve diğer sağlık personelinde malnütrisyon için farkındalık oluşturmak istenmiştir. Ayrıca değişen yaşam koşullarının yaşlıların beslenme ve psikolojik durumunu nasıl etkilediği konusunda bakış açısı oluşturması hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız 01.12.2020-01.03.21 tarihleri arasında S.B.Ü Haydarpaşa Numune Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniğine herhangi bir sebeple başvuran 65 yaş ve üzeri hastalar ile yapılmıştır. Çalışmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan 155 hasta dahil edilmiştir. Hastalardan Bilgilendirilmiş Gönüllü Onam Formu ile yazılı onam alınmış ve sosyodemografik bilgilerinin olduğu Kişisel Bilgi Edinme Formu doldurtulmuştur. Hastaların beslenme durumunu değerlendirmek için MNA-SF, depresyon durumunu değerlendirmek için GDÖ-SF, koronavirüs anksiyetesini değerlendirmek için KAÖ uygulanmıştır. Bulgular: Çalışmaya katılan 155 hastanın 80'i kadın 75'i erkektir. Çalışmaya katılan bireylerin yaş ortancası 72.0 (ÇAG=12.0)'dir. Minimum yaş 65 yıl iken, maksimum yaş 95 yıl olduğu tespit edilmiştir. MNA-SF ölçek puanlarına göre hastaların %18.1 (n=28) Malnütrisyonlu, %19.3'ü (n=30) Malnütrisyon riski altında, %62.6'sı (n=97) Normal nütrisyonel durumda olduğu belirlenmiştir. GDÖ-SF sınıflamasına göre hastaların %50.3'ünde (n=78) depresif bulgu yok, %33.5'inde (n=52) şiddetli depresif bulgu bulunmaktadır. KAÖ sınıflamasına göre ise hastaların %20.6'sında (n=32) anksiyete var iken, %79.4'ünde (n=123) anksiyete viii bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: Malnutrition is a health problem that is frequently encountered in patients aged 65 and over, but is mostly overlooked due to inadequate evaluation. Recognition and treatment of malnutrition is very important. Malnutrition is affected by many factors. In our study, it was aimed to examine geriatric depression and coronovirus anxiety among these factors . In addition, the relationship between sociodemographic characteristics, malnutrition , geriatric depression and coronavirus anxiety are among the evaluation targets of the study. In this study, physicians and other health personnel It was aimed to raise awareness for malnutrition . In addition, it is aimed to create a perspective on how changing living conditions affect the nutritional and psychological state of the elderly. Materials and Methods: Our study was conducted with patients aged 65 and over who applied to SBU Haydarpaşa Numune Hospital Family Medicine Outpatient Clinic between 01.12.2020-01.03.21. 155 patients who met the inclusion criteria were included in the study. Written consent was obtained from the patients with the Informed Voluntary Consent Form and the Personal Information Form, which includes sociodemographic information, was filled. MNA-SF was used to evaluate the nutritional status of the patients, GDS -SF was used to evaluate the depression status, and CAS was applied to evaluate the coronavirus anxiety . Results: Of the 155 patients who participated in the study, 80 were female and 75 were male. A floor working median age of 72.0 individuals yl (CAG = 12 .0) d . The minimum age is 65 years, while the maximum age is 95 years. According to the MNA-SF scale scores, 18.1% (n=28) of the patients were malnourished , 19.3% (n=30) were at risk of malnutrition , and 62.6% (n=97) were in a Normal nutritional status. According to the GDS-SF classification, 50.3% of the patients (n=78) had no depressive symptoms and 33.5% (n=52) had severe depressive symptoms. According to the CAS classification, while 20.6% (n=32) of the patients had anxiety , 79.4% (n=123) did not have anxiety .