Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniğine başvuran 65 yaş ve üstü COVID-19 hastalığı geçiren hastaların pnömokok aşı farkındalıklarının değerlendirilmesi
The evaluation of the pneumococcal vaccine awareness of patients over 65 years of age who applied to Prof. Dr. Cemil Taşçioğlu City Hospital Family Medicine Polyclinic and who have had COVID-19
- Tez No: 726708
- Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL ARICA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
AMAÇ: Çalışmamız; SBÜ Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi Aile Hekimliği polikliniklerine başvuran 65 yaş ve üzeri COVID-19 hastalığı geçirmiş kişilerin pnömokok aşı farkındalığını değerlendirmeyi amaçlamıştır. GEREÇ ve YÖNTEM: Çalışma kesitsel-tanımlayıcı anket çalışması olarak planlanmıştır. 15.03.2022-15.05.2022 tarihleri arasında polikliniklere başvuran 65 yaş ve üzeri COVID-19 hastalığı geçirmiş olup çalışmaya katılmayı kabul eden bireylerle gerçekleştirilmiştir. Anketler 139 katılımcı ile yazılı ve sözlü onamları alınarak doktor eşliğinde uygulanmıştır. Anketimiz 24 sorudan oluşmaktadır ve ilk 7 soru sosyodemografik ögeleri ölçerken 7-17 sorular arası COVID-19 durumunu, son 7 soru ise pnömokok aşı farkındalığını ölçmüştür. Çalışmada elde edilen veriler SPSS statistics 25 programında analiz edilmiştir ve p0.05). SONUÇ: Çalışmamızda COVID-19 aşılama oranı yüksek bulunmuş olup pnömokok aşı farkındalığının ona göre daha az olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca pnömokok aşı farkındalığının üzerinde pandeminin, kronik hastalık varlığının ve COVID-19 hastalığını geçirme sonrası şikâyetlerin varlığının etkisinin olduğu sonucuna ulaşılırken hastalığın şiddetinin farkındalık üzerine etkili olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca katılımcıların pnömokok aşılaması üzerine bilgisizliği yüksek oranda izlenmiş ve bunu değiştirmek için hem sağlık personelinin aşılama konusunda eğitiminin önemi hem de hastalara bu konuda daha fazla bilgi verilmesinin önemi vurgulanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: pandemi, pnömokok, aşı
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Our study aims to evaluate the pneumococcal vaccine awareness of patients who applied to SBU Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu City Hospital Family Medicine polyclinics who are over 65 years of age and have had COVID-19 disease. MATERIAL AND METHOD: The study was planned as a cross sectional – descriptive survey study. It was conducted with the individuals aged 65 and over, who have had COVID-19, that applied to the polyclinics between the dates of 15.03.2022 and 15.05.2022 and agreed to participate in this study. The survey was carried out with 139 participants in the presence of a doctor after obtaining their written and verbal consents. Our survey consists of 24 questions and while the first 7 questions measured the socio-demographic elements, the questions between 7 and 17 measured the COVID-19 status and the last 7 questions measured the pneumococcal vaccine awareness. The data gathered during the study was analysed using SPSS Statistics 25 software and p0.05). CONCLUSION: In our study, it was concluded that the vaccination rate for COVID-19 is high, but the pneumococcal vaccination awareness is lesser compared to the same. Furthermore, it was concluded that the pandemic, the presence of a chronic disease and complaints after having COVID-19 disease influenced the pneumococcal vaccine awareness, while the severity of the disease did not have an effect on such awareness. In addition, the lack of knowledge of the participants on the pneumococcal vaccination was observed at a high rate and so as to change that, the importance of both the education of health personnel on the vaccination and providing more information to the patients on this matter was emphasised. KEYWORDS: pandemic, pneumococcus, vaccine