Language assessment in transition: English instructors' digital assessment literacy and needs at tertiary level
Dilde ölçme ve değerlendirme geçişte: İngilizce okutmanların dijital ölçme ve değerlendirme bilgilerinin ve ihtiyaçlarının araştırılması
  1. Tez No: 755427
  2. Yazar: EZGİ TUFAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENİSA MEDE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Öğretimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu karma-yöntem çalışma İstanbul'daki vakıf üniversitelerinde çalışan İngilizce okutmanlarının dijital ölçme ve değerlendirme bilgilerini ve bazı demografik özelliklerinin bu konudaki bilgilerine olan etkisini incelenmiştir. Ayrıca, İngilizce okutmanlarının dijital ölçme ve değerlendirme konusundaki ihtiyaç algıları da araştırılmıştır. Dijital Ölçme ve Değerlendirme Okuryazarlığı Anketi vakıf üniversitelerinde çalışan 123 İngilizce okutmanına uygulanmıştır. Bu alandaki ihtiyaçlarını tespit etmek amacıyla ise 10 İngilizce okutmanı ile yarı-yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın sonuçları İngilizce okutmanlarının dijital ölçme ve değerlendirme okuryazarlığının yüksek olduğunu göstermiştir. Nicel veri, lisansüstü eğitim ile dijital ölçme ve değerlendirme konusunda eğitime katılmanın dijital ölçme ve değerlendirme bilgisini pozitif etkilediğini ortaya koymuştur. Ayrıca, İngilizce okutmanların kendilerini dijital ölçme ve değerlendirmede yetkin görmelerine rağmen, daha fazla kurumsal desteğe, dijital ölçme ve değerlendirmenin müfredatla uyuşmasına ve bu alanda daha fazla eğitime ihtiyaç duyduklarını ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
This study investigated the digital assessment literacy of English instructors who work at foundation universities in Istanbul, Turkey, and the effect of certain demographic features on the instructors' digital assessment knowledge. The study also aimed to explore English instructors' perceptions regarding their needs in digital assessment. To measure their digital assessment knowledge and the effect of demographic features, Digital Assessment Literacy Survey was administered to 123 English instructors from foundation universities in Istanbul. Semi-structured interviews were conducted with 10 English instructors to find out their perceived needs in digital assessment. The findings demonstrated that the overall digital assessment literacy levels of the English instructors were high. The variables with a statistically significant effect on the participants' digital assessment knowledge were having a graduate degree and attending training in digital assessment. In addition, the qualitative data collected through semi-structured interviews showed that despite considering themselves competent in digital assessment, English instructors at foundation universities still needed more institutional support, the alignment of digital assessment with curriculum outcomes, and further training in digital assessment.