Sporla uğraşan bireylerin egzersiz bağımlılıkları ile ortoreksiya nervoza belirtilerinin incelenmesi
Examination of exercise dependences and symptoms of orthorexia nervosa in sports individuals
- Tez No: 755456
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EGEMEN ERMİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu araştırmada, düzenli spor yapan bireylerin egzersiz bağımlılık düzeyleri ile ortoreksiya nervoza belirtilerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya, Samsun ilinde bulunan düzenli egzersiz yapan 16-50 yaş aralığındaki toplam 350 birey katılmıştır. Çalışmada veri toplama aracı olarak tarafımızca geliştirilen“Kişisel Bilgi Formu”, üyelerin egzersiz bağımlılık düzeylerinin belirlenmesi için Demir, (2018) tarafından geliştirilen“Egzersiz Bağımlılığı Ölçeği”ve üyelerde Ortoreksiya Nervoza yaygınlığını incelemek için Arusoğlu vd., (2008) tarafından geliştirilen“ORTO-11 Ölçeği”kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the exercise addiction levels and orthorexia nervosa symptoms of individuals who regularly do sports in terms of various variables. A total of 350 individuals between the ages of 16-50, who exercise regularly in Samsun, participated in the research.“Personal Information Form”developed by us as data collection tool in the study,“Exercise Addiction Scale”developed by Demir (2018) to determine the exercise addiction levels of members, and“ORTO-11 Scale”was used.