Elipsoidal yüksekliklerden ortometrik yüksekliklerin elde edilmesinde farklı enterpolasyon yöntemlerinin kullanılması ve uygun yükseklik modelinin belirlenmesi
Using different interpolation methods in determining orthometric heights from ellipsoidal heights and selecting the appropriate height model
- Tez No: 755477
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
GNSS ile belirlenen yükseklikler elipsoidal yüksekliklerdir. Ancak harita ve mühendislik uygulamalarında ortometrik yükseklikler kullanılmaktadır. Bu nedenle elipsoidal yüksekliklerin ortometrik yüksekliğe dönüştürülmesi gerekir. GNSS-Nivelman tekniğinin uygulanmasında birçok enterpolasyon yöntemi kullanılmaktadır. Bu tez çalışmasıda, polinomlarla ve kriging enterpolasyon yöntemleri ve alt varyasyonları kullanılmıştır. GNSS-Nivelmanı ile elde edilen jeoit yükseklikleri ile hesaplanan TG-03 jeoit yükseklikleri arasındaki farklar bulunmuştur. Bu farklarla yüzey modelleri oluşturulmuş ve uygun yüzey modeli belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Heights determined by GNSS are ellipsoidal heights. However, orthometric heights are used in surveying and engineering applications. Therefore, ellipsoidal heights need to transformed to orthometric heights. Many interpolations methods are used in the application of GNSS-Leveling technique. In this thesis, we used polinomal regression and kriging interpolation methods and their subvariations. The differences between the geoid heights obtained by GNSS-Leveling and the computed TG-03 geoid heights were calculated. With these differences, surface models were created and the appropriate surface model was tried to be determined.