Kronik böbrek yetmezliği nedeniyle diyaliz bağımlı olan hastalarda karbamile proteinlerin diyaliz yeterliliği ile ilişkisi
The relationship of carbamylated proteins with dialysis adequacy in dialysis dependent patients due to chronic renal failure
- Tez No: 755476
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM KARAYAYLALI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Kronik böbrek hastalığı ülkemizde ve dünyada, sıklığı hızla artan, önlenebilir ya da ilerleyişi durdurulabilir bir halk sağlığı problemidir. Genellikle kronik böbrek hastalığı zemininde gelişen son dönem böbrek yetmezliği ise mortalite ve morbiditenin önemli bir nedenidir. Son dönem böbrek yetmezliği nedeniyle diyaliz bağımlı olan hastalarda yeterli ve etkin diyaliz yapılması ortaya çıkabilecek mortalite ve morbidite riskini azaltmaktadır. Çalışmamız geleneksel parametreler olan Kt/V ve üre düşüş oranı (URR) ile karbamile proteinlerin diyaliz yeterliliğini göstermedeki rolünü ve yerini göstermeyi amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Hastanemiz Nefroloji Polikliği Hemodiyaliz Ünitesi'nde farklı etiyolojik nedenlerle düzenli olarak diyalize giren 36 erişkin hasta, aydınlatılmış onam formu ve etik kurul onayı alınarak çalışmamıza dahil edildi. Hastalardan diyaliz sonrasında alınan kan örneklerinde rutin biyokimyasal parametreler, hemogram, karbamile düşük dansiteli lipoprotein (cLDL) ve karbamile albümin (cAlb) değerleri çalışılarak, demografik özellikleri ile birlikte, Kt/V ve URR sonuçları da dahil edilerek değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 36 hastanın % 44,4'ü (16) kadın, % 55,6'sı (20) erkekti. Yaş ortalaması 51,9±21,9 olarak hesaplandı. Parametreler incelendiğinde 6.
Özet (Çeviri)
Objective: Rapidly increasing in our country and in the world, chronic kidney disease is a public health problem of which the progress can be stopped or prevented. Usually developing based on this disease, end-stage renal disease constitutes an important cause of mortality and morbidity. The risk of mortality and morbidity can be reduced by adequate and effective dialysis for patients who are dialysis-dependent due to end-stage renal disease. Our study aims to show the traditional parameters Kt/V and urea reduction ratio (URR) and the role and place of carbamylated proteins in demonstrating dialysis adequacy. Material and Methods: Thirty-six adult patients who regularly underwent dialysis for different etiological reasons in the Hemodialysis Unit of the Nephrology Polyclinic of our hospital were included in our study after obtaining the informed consent form and approval of the ethics committee. Routine biochemical parameters, hemogram, carbamylated low-density lipoprotein (cLDL), and carbamylated albumin (cAlb) values in blood samples taken from patients after dialysis were evaluated by including demographic characteristics, Kt/V, and URR results. Results: Of the 36 patients included in the study, 44.4% (16) were female and 55.6% (20) were male. The mean age was calculated as 51.9±21.9 years.