The application of flow peening (GOV) process for aerospace materials of inconel 718
İnkonel 718 havacılık malzemeleri için akışla dövme (GÖV) proses uygulaması
  1. Tez No: 755485
  2. Yazar: MUSTAFA SAİT KOCA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜRŞAD GÖV, DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Uçak Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
İnkonel 718 süper alaşımı, zayıf termal iletkenlik, yüksek sıcaklıklarda yüksek mukavemet ve korozyon direnci gibi mükemmel mekanik özellikleri nedeniyle kalıplama, havacılık ve tıp gibi çeşitli endüstrilerde uygulamalara sahiptir. Ancak geleneksel işleme yöntemleriyle işlenmesi çok zordur. Aşındırıcı esaslı bitirme işlemi, ulaşılması zor olan karmaşık yüzeylere uygulanan geleneksel olmayan bitirme yöntemlerinden biridir. Bilyalı dövme işlemi, yüzey mukavemetini artırmak için en çok uygulanan yüzey bitirme işlemlerinden biridir. Sırasıyla aşındırıcı akışla işleme (AAİ) ve bilyalı dövme için yüzey kalitesi ve mukavemet iyileştirme avantajları göz önüne alındığında, bu iki işlemin üstün avantajları tek bir işlemde birleştirilir. Bu yeni geliştirilen proses, akışlı dövme (GOV) proses olarak adlandırılır ve halihazırda patenti alınmıştır. Bu çalışmada, GOV proses parametrelerinin (döngü sayısı, çelik bilye boyutu, macun yoğunluğu) İnconel 718'in halihazırda elektro erezyonla işleme (EEİ) ile önceden işlenmiş yüzeyleri üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Performans parametreleri, yüzey pürüzlülüğü, talaş kaldırma ve beyaz tabaka kalınlığının azaltılması olarak tanımlanır. Polimerik malzemeye çelik bilyalar ilave edilerek GOV proses ile yüzey bitirme, SEM görüntüleri tarafından desteklenen 10.7 mg'a kadar numune yüzeyinden mikro seviyede talaş kaldırarak yüzey pürüzlülüğünü, Ra 2,63 µm'den 0,46 µm'ye düşürmüştür. Beyaz tabakanın, GOV proses ile malzeme yüzeyinden tamamen kaldırıldığı anlaşılmaktadır. Akışla dövme (GOV) işlemi, yüzey kalitesini iyileştirmek için kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Inconel 718 superalloy has extensive applications in a variety of industries such as the moulding, aerospace and medical due to the excellent mechanical features such as poor thermal conductivity, high strength at high temperatures and corrosion resistance. However, it is very difficult to process by traditional machining. Abrasive based finishing process is one of non-traditional finishing method applied to complex surfaces. Shot peening process is one of the surface treatment processes mostly applied to improve the surface strength. Considering the advantages of surface quality and strength improvement for abrasive flow machining (AFM) and shot peening respectively, the better advantages of these two processes are combined into one process. This newly developed process is called as flow peening (GOV) process and already patented. In this study, the effects of the GOV process parameters (number of cycles, steel ball size, media composition) on the surfaces of the Inconel 718 already pre-processed by electric discharge machining (EDM) are investigated. The performance parameters are identified as surface roughness, material removal and reduction of white layer thickness. Surface finishing by the GOV process improves the surface quality by decreasing surface roughness, Ra value from 2.63 µm to 0.46 µm and by removing micro-level chips from specimen surface up to 10.7 mg which is supported by the SEM images. It is clear to understand that the white layer is completely removed from the material surface. The flow peening (GOV) process can be used to improve make a better surface quality.