Jön Türklerin Osmanlı modernleşmesine ve Cumhuriyet Dönemi Türk modernleşmesine etkisi
Ottoman modernization of Jon Turks and It's impact on Turkish modernization in the Republic Period
- Tez No: 755509
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TACETTİN GÖKHAN ÖZÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Jön Türklerin modernleşme sürecine olan katkıları üzerine hazırlanmış olan bu çalışma ile Jön Türklerin Türk modernleşme sürecine olan katkılarını, Osmanlı tarihi üzerinden ortaya çıkarmak, kendi bulunduğu dönem içinde üstlenmiş olduğu misyonu anlamak ve vurgulamak amaçlanmıştır. Ayrıca sınıfsal bir oluşumun ne denli etkin olabileceği ortaya koyulmaya çalışılmıştır. Bu çalışma sayesinde Jön Türklerin bir dönemi nasıl şekillendirdiği, desteklediği fikirler ile bir imparatorluğu nasıl dağılmaya ve dönüşüme ittiğini, önce yıkıp sonrasında nasıl ayağa kaldırdığını ve yenilikçi bir sistemin doğuşunda ne denli etkin bir rol üstlendiği ortaya koyulmuştur. Böylelikle bildiğimiz anlamda cumhuriyetin temellerini oluşturan Türk Modernleşme unsurları tanımlanmaya çalışılmıştır. Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulduğu erken dönemdeki yapının alt zeminini bu modernleşme hareketleri oluşturmuştur. Jön Türkler planladıklarından daha büyük bir etki ile dünya şartlarına uygun olmayan bir imparatorluğun düşünce yapısını yıkılıp, yerine yeni dünya görüşüne sahip bir devletin kurulmasında, yani günümüz Türkiye'sinin temellerinin atılmasında ve modernleşme hareketlerinin tümünde büyük rol oynamışlardır. Bu çalışma, Jön Türkler ile modernleşme kavramını bir arada ele alıp, incelemesi ile kendinden önce gelen çalışmalardan ayrılmakta ve kendinden sonraki araştırmacılara kaynak olacak nitelikte saptamalar barındırmaktadır.
Özet (Çeviri)
With this study, which was prepared on the contributions of the Young Turks to the modernization process, it is aimed to reveal the contributions of the Young Turks to the Turkish modernization process through Ottoman history, to understand and emphasize the mission undertaken in its own period. In addition, it has been tried to reveal how effective a class formation can be. Thanks to this study, it has been revealed how the Young Turks shaped an era, how they pushed an empire to disintegration and transformation with the ideas they supported, how they first destroyed it and then revived it, and how it played an active role in the birth of an innovative system. Thus, the Turkish Modernization elements, which constitute the foundations of the republic as we know it, have been tried to be defined. These modernization movements formed the basis of the structure in the early period when the Republic of Turkey was founded. With a greater impact than they planned, the Young Turks played a major role in destroying the mentality of an empire that was not suitable for world conditions, and in the establishment of a state with a new world view, that is, in laying the foundations of today's Turkey and in all modernization movements. This study deals with the Young Turks and the concept of modernization together, differs from previous studies by examining it, and contains determinations that will be a source for later researchers.