Genç futbolcularda life kinetik antrenmanları ile FİFA 11+ programının temel teknik ve biyomotorik özellikler üzerine etkisi
The effect of life kinetic training and FIFA 11+ program on basic technical and biomotoric properties in young football players
  1. Tez No: 966338
  2. Yazar: FATİH GÜLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZDEMİR ATAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışma ile, futbolda geleneksel antrenmanların dışında güncel yaklaşımlardan olan Life Kinetik (LK) antrenmanları ve FİFA 11+ ısınma programının genç futbolcular üzerinde temel teknikler ve biyomotorik özelliklerine etkisini incelemeyi amaçlanmıştır. Çalışmada deneysel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Ön test ve son test uygulanan gruplara 8 hafta boyunca ve haftada 2 gün; U-13 (14) yaş grubuna LK antrenmanları ve U-17 (14) yaş grubuna ise FİFA 11+ ısınma programı yaptırılmış ve araştırmaya toplamda 28 sporcu katılmıştır. Araştırma kapsamında sporcuların çalışmaya ait performans değerlerinden, temek teknikler; Mor-Christian genel futbol yetenek testleri top sürme, pas ve şut testleri kullanılmış ve biyomotorik özellikler içinse 10-20 m sürat ve çeviklik testleri kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin istatistiksel analizinde SPSS 21.0 programı kullanılmıştır. Verilerin normallik dağılımı, skewness ve kurtosis değerleri dikkate alınarak değerlendirilmiş ve sonuç olarak verilerin normal dağılım göstermediği belirlenmiştir. Bu doğrultuda, fiziksel parametrelerin analizinde betimsel istatistikler (descriptive statistics), tekrarlı ölçümlerde ise Wilcoxon Signed-Rank Testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effect of Life Kinetik (LK) training and the FIFA 11+ warm-up programme, which are contemporary approaches to football training, on the basic techniques and biomechanical characteristics of young footballers, in addition to traditional training methods. An experimental research method was used in the study. Pre-tests and post-tests were administered to the groups over 8 weeks, twice a week; LK training was given to the U-13 (14) age group and the FIFA 11+ warm-up programme to the U-17 (14) age group, with a total of 28 athletes participating in the study. Within the scope of the research, the athletes' performance values related to the study were measured using basic techniques; Mor-Christian general football skills tests, dribbling, passing and shooting tests were used, and for biomechanical characteristics, 10-20 m speed and agility tests were used. The SPSS 21.0 programme was used for the statistical analysis of the data obtained in the study. The normality distribution, skewness, and kurtosis values of the data were evaluated, and it was determined that the data did not show a normal distribution. Accordingly, descriptive statistics were used in the analysis of physical parameters, and the Wilcoxon Signed-Rank Test was applied in repeated measurements.