Silence acts: Pragmatics of silence in communication
Sessizlik edimleri: İletişimde sessizliğin pragmatiği
  1. Tez No: 755540
  2. Yazar: MARIA TAIAI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP ŞENTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Medeniyetler İttifakı Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medeniyet Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
Sessizlik, konuşma gibi, bir eylem olarak kabul edilmektedir. Sessizlik, konuşma eyleminden daha belirsiz olarak nitelense de, bağlamsal etkileri itibariyle konuşma kadar edimsel bir güç taşıyabilmektedir. Edimsel bir güç taşıyan sessizliğe belagatli sessizlik denir ve genellikle söz edimlerine eşdeğerdir. Bu çalışmada, İslam geleneği içerisindeki iletişimde önemli bir rol oynayan sessizliğin pragmatiğini araştırarak mevcut literatürü geliştirmeye çalıştık. Çalışma, Müslüman yaşam tarzının temeli olan iki kaynaktaki ilgili metinlerin incelenmesine dayanmaktadır: Kur'an ve Sünnet. Seçilen metinlerde, iletişimde sessizliğin pragmatiğini araştırmak için öncelikle iletişimin ana unsurlarını konuşmacı (S), mesaj, muhatap (A) ve cevap olarak belirledik. İkinci olarak şu soruları yanıtlamaya çalıştık: 1) konuşmacı (S) veya muhatap (A) sessizlikle ne yaptı? ve 2) konuşmacı (S) veya muhatap (A) neden sessiz kaldı? İlk sorunun cevabı, sessizliğin işlevlerini anlamamıza, ikinci sorunun cevabı ise, amaçlarını belirlememize yardımcı oldu. Her bölüm, genel olarak iletişim teorisi ve özel olarak söz edimleri teorisi ışığında, sessizliğin pragmatiğinin tartışılmasıyla sona ermektedir. Analizimiz sonucunda, sessizliğin yalnızca performatif bir eyleme eşdeğer olmadığı, aynı zamanda bazı iletişim ortamlarında dönüştürücü bir eyleme eşdeğer olabileceği sonucuna vardık. Performatif etkisi olan sessizliğe performatif sessizlik, dönüştürücü etkisi olan sessizliğe ise dönüştürücü sessizlik adını verdik.
Özet (Çeviri)
Silence, like speech, is an act. Even though silence is more ambiguous than speech, its contextual effects enable it to carry an illocutionary force, as much as speech does. Silence that carries an illocutionary force is referred to as eloquent silence and is often equivalent to speech acts. This study attempted to build on the existing literature by investigating pragmatics of silence in a tradition where it plays an important role in communication, namely Islam. It is firmly based on an examination of the relevant texts in two sources which are the basis for the Muslim way of life: the Qur'ān and the Sunnah. To investigate pragmatics of silence in communication in the selected texts, we first identified the main elements of communication, namely speaker (S), message, addressee (A), and response. Second, we tried to answer the following questions: 1)What did S or A do with silence? and 2) Why did S or A remain silent? The answer to the first question helped us understand functions of silence and the answer to the second question helped us identify its motives. Each chapter ends with a discussion of pragmatics of silence in light of communication theory in general, and speech act theory, in particular. We concluded from our analysis that silence is not only equivalent to a performative but may, in some communication settings, be equivalent to a transformative act. We referred to silence that has a performative effect as performative silence and to silence that has a transformative effect as transformative silence.