The lived experience of displaced Syrian men in Istanbul
Yerinden edilen Suriyeli erkeklerin İstanbul'daki yaşam deneyimleri
- Tez No: 755539
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURSEM KESKİN AKSAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
- Enstitü: Medeniyetler İttifakı Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medeniyet Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Yerinden edilmenin psiko-sosyal ve kültürel etkisi üzerine çok sayıda çalışma olmasına rağmen, genç erkek mültecilerin yerinden edilmeden önceki koşullara kıyasla erkeklik algılarını sosyal sorumlulukları ve rolleriyle ilişkili olarak nasıl yorumladıklarına dair yaklaşımlar yetersizdir. Bu etnografik çalışma, bu dinamiği anlamak için mülteci erkeklerin yaşam deneyimleri üzerinden ve“geleneksel erkeklik”temel algısı“ bağlamı olmadan kendilerini nasıl tanımladıklarına ışık tutmayı amaçlamaktadır. İstanbul'da kartopu örneklem yaklaşımıyla 16 yarı yapılandırılmış görüşme gerçekleştirdim. Saha verilerinin ve bulguların tematik analizi gerçekleştirilmiştir. Bu analiz, Türkiye'de yerinden edilen Suriyeli erkeklerin ilişkin kamusal söylemin, onların kendi erkeklik algıları üzerinde önemli bir etkisi olduğunu ortaya koymuştur. Suriyeli erkeklerin Türk basınında sıklıkla itibarsızlaştırılmasının ve Suriyelilerin Türkiye'deki konumunun siyasi olarak sorgulanmasının aidiyetsizlik ve korunmasızlık hislerine sebep olduğu görülmüştür. Aidiyetsizlik hissinin etkileri, katılımcılarımın Suriye'de erkeklerin içinde bulunduklarını öne sürdükleri ”geleneksel sosyal aile rollerin" kesintiye uğramasıyla daha da artıyor. Katılımcılarıma göre destekleyecek çekirdek bir aileleri olmadan , birbirine bağlı geleneksel aile toplulukları tarafından sağlanan güven ve koruma duygusu ortadan kaldırılmış ve uygun eşler bulmakta güçlük çeken Suriyeli erkekler, erkeklik algılarını yeniden formüle etmek zorunda kalmaktalar. Yerinden edilme aynı zamanda kadınlara daha fazla özgürlük, seçim ve sorumluluk vererek Suriye toplumundaki geleneksel cinsiyet rollerine meydan okumuştur. Bu durum, mülteci erkeklerin, erkeklik düşüncelerini korumada daha da zorlanmalarına sebep olmaktadır. Bu tez, erkeklik kavramındaki bu değişikliğin Suriyeli erkekler üzerinde ve gelecek nesiller üzerindeki etkisi ve kendileri ve aileleri için gelecek inşa etme fırsatları hakkında daha fazla araştırma yapılmasını önererek sona eriyor.
Özet (Çeviri)
While there are numerous studies regarding the impact of displacement on the psycho-social and cultural impact of displacement, there is a paucity of understanding regarding how young, refugee males view their perceptions of masculinity as it relates to their social responsibilities and roles compared to pre-displacement conditions. This ethnographic study seeks to understand this dynamic, shedding light on the lived experience of refugee males through understanding how they view themselves considering a lack of context about their“conventional keystones of manhood”. I conducted 16 semi-structured interviews through a snowball sampling framework within the location of Istanbul Turkey. Several fieldwork findings were analyzed through thematic analysis. This analysis found that the public discourse in Turkey regarding displaced Syrian men has a significant impact on their perceptions of their own masculinity. Syrian men are often disparaged in Turkish press, and the position of Syrians in Turkey is often questioned politically and leads to feelings of impermanence and vulnerability. The impacts of this impermanence are compounded by disruptions to what my participants had suggested as 'traditional socio-familial role' occupied by men in Syria. According to my participants, without a nuclear family to support, difficulty findings suitable spouses, and the removal of traditional safety and security provided by their close-knit home communities, men have been forced to reformulate their perceptions of masculinity. Displacement has also given more freedom, choice, and responsibility to women, challenging traditional gender roles within Syrian society. This has further forced men to challenge their notions of masculinity. This thesis concludes by suggesting that further research be conducted into the impact that this shift will have on themselves and future generations and their opportunities to build futures for themselves and their families.