Voiced resistance in Jean Rhys's Wide Sargasso Sea and Monica Ali's Brick Lane
Jean Rhys'nin Geniş, Geniş Bir Deniz ve Monica Ali'nin BrickLane'ninde sesli direniş
  1. Tez No: 967173
  2. Yazar: HUZAIFA ALI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TÜLAY DAĞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
“Jean Rhys'in Geniş, Geniş Bir Deniz ve Monica Ali'nin Brick Lane'nindeSesli Direniş”başlıklı tez, kadın kahramanlar Antoinette Cosway ve Nazneen Ahmed'e odaklanarak, anlatı sessizliği ile sesli direniş arasındaki incelikli iç içe geçmeyi araştırıyor. Spivak'ın çığır açan makalesi Can Subaltern Speak? kapsamında ele alınan ve ayrıca Homi K. Bhabha ve Gilbert ve Gubar'ın yazdığı The Madwoman in the Attic in teorik merceğinden de yararlanılan bu çalışma, alt sınıf kadınların ataerkillik, sömürgecilik, ırk ve göçün kesişen çerçevelerinde nasıl gezindiklerini ve bunlara nasıl yanıt verdiklerini araştırıyor. Karşılaştırmalı bir analiz yürüterek çalışma, Antoinette'in deliliğe düşüşünün ve son kundaklama eyleminin, emperyalist ve ataerkil susturmaya karşı sembolik bir direniş olarak nasıl işlediğini gösteriyor. Benzer şekilde, Nazneen Ahmed'in pasif kabulden duygusal özerkliğe ve finansal bağımsızlığa doğru içsel dönüşümü, alt sınıf direnişinin incelikli ama etkili bir biçimi olarak açığa çıkarılıyor. Her iki karakter de, sömürge Jamaika/Karayipler ve modern diasporik Londra gibi kısıtlı alanları işgal ediyor. Bu, Bhabha'nın“Third Space'i”olarak sunuluyor ve parçalanmış kimliklerin somutlaşmasına ve kültür ve cinsiyetin ikili temsillerine meydan okumasına izin veriyor. Jean Rhys ve Monica Ali tarafından kullanılan anlatı teknikleri, iç monolog, parçalanma, gerçekçi nesir ve sembolik imgeler, alt tabaka kadınların susturulmuş ve marjinalleştirilmiş seslerini ifade etmede çok önemli. Antoinette Cosway'in sesi, Bay Rochester'ın bakışıyla parçalanmış ve hakemlik edilmiş olsa da, deliliği bir tür temsilcilik olarak yeniden taslaklayan direniş eylemlerinde ortaya çıkıyor. Ali'nin kahramanı, daha kısıtlı olsa da, kişisel kararlılığın yeniden kazanımı ve ev içi emek yoluyla geleneksel toplumsal cinsiyet beklentilerini sarsar. Pragmatik ve sembolik direnişin bu ikili merceği, alt düzey ifadenin karmaşık spektrumunu vurgular ve sessizliğin her zaman teslimiyeti çağrıştırmadığını, ancak çoğunlukla incelikli ve kodlanmış bir dayanıklılık biçimi x olduğunu gösterir.
Özet (Çeviri)
The thesis titled“Voiced Resistance in Jean Rhys's Wide Sargasso Sea and Monica Ali's Brick Lane”explores the subtle intermingling between narrative silence and voiced resistance, centering on the female protagonists, Antoinette Cosway and Nazneen Ahmed. Encased in Spivak's seminal essay Can the Subaltern Speak? and additionally assisted by the theoretical lens of Homi K. Bhabha and The Madwoman in the Attic, written by Gilbert and Gubar, this study probes how subaltern women navigate through and reply to intersecting frameworks of patriarchy, colonialism, race, and migration. By conducting a comparative analysis, the study illustrates how Antoinette's fall into madness and her final act of arson operate as emblematic resistance against imperialist and patriarchal silencing. Likewise, Nazneen Ahmed's inner transformation from passive acceptance to sentimental autonomy and financial independence is unmasked as a subtle, yet influential form of subaltern resistance. Both characters occupy constrained spaces, the colonial Jamaica/Caribbean and modern diasporic London, which presents as Bhabha's 'Third Space', permitting fractured identities to materialize and defy binary representations of culture and gender. The narrative techniques utilized by Jean Rhys and Monica Ali, inner monologue, fragmentation, realist prose, and emblematic imagery, are pivotal to articulating the silenced and marginalized voices of subaltern women. Antoinette Cosway's voice, even though it is fractured and arbitrated by Mr. Rochester's gaze, emerges in acts of resistance that re-sketch madness as a form of agency. Ali's protagonist, though more constrained, destabilizes conventional gendered expectations through the retrieval of personal resolution and domestic labor. This dual lens of pragmatic and emblematic resistance accentuates the intricate spectrum of subaltern expression, demonstrating that silence is not invariably evocative of submission, but mostly a tactful and encoded form of durability.